ΠΟΛΟ

Σπουδαία νίκη για τον ΝΟΒ

Σάντα

Νικήτρια στο ντέρμπι με τη Χίο αναδείχθηκε η Βουλιαγμένη που επικράτησε με 9-5 παίροντας και χρήσιμη διαφορά

Βουλιαγμένη-Χίος: 9-5
Οι παίκτες του Γιάννη Γιαννουρή, ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και κατάφεραν στο τέλος της πρώτης περιόδου να προηγηθούν με 4-1.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο ήρθε η σειρά της Χίου, να αντεπιτεθεί και μετά το 5-2, να κάνει ένα σερί 3-0 και να ισοφαρίσει σε 5-5 με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους και παίζοντας πολύ καλά στην τρίτη περίοδο, κατάφεραν να σημειώσουν 3 γκολ χωρίς να δεχθούν, κλείνοντας το οκτάλεπτο με 8-5.

Ακόμα ένα τέρμα που σημείωσε στην τελευταία περίοδο, ο Αγγελίδης και ολοκλήρωσε το έργο των "μπέμπηδων", που νίκησαν με 9-5 αποκτώντας και μία διαφορά τεσσάρων γκολ, η οποία ενδέχεται να χρησιμεύσει σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Σε ακόμα ένα παιχνίδι, από πλευράς ΝΟΒ, δεν έπαιξαν ο Γιώργος Χατζηδάκης, που αντιμετωπίζει πρόβλημα στον προσαγωγό και αναμένεται να επιστρέψει σε μία εβδομάδα, αλλά και ο Δημήτρης Μιτελούδης, που αν και έκανε ζέσταμα, πόνεσε στο γόνατο και αποχώρησε.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 1-4, 3-0, 1-0

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Βουλιαγμένη (Γιαννουρής): Κατσαούνης 3, Φρανίτσεβιτς 2, Καρούντζος 2, Αφρουδάκης, Αγγελίδης

Χίος (Άντριτς): Ντούλος 2, Φουντούλης Γίαννης, Φουντούλης Γιώργος, Ελμισιάν

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο προπονητής του ΝΟΒ, είπε: " Ήταν ένα καλό παιχνίδι για μας, κυρίως στην άμυνα, με μία κοιλιά στο δεύτερο οκτάλεπτο, όταν δεχθήκαμε τρία γκολ χωρίς να απαντήσουμε".

"Τα παιδιά έπαιξαν καλά και κατάφεραν να ξεπεράσουν και την ψυχολογική πίεση, από το γεγονός ότι πέρυσι στα πλέι οφ, είχαν ηττηθεί από αυτή την ομάδα".

"Κρατάμε τη νίκη στον αγώνα και ήδη σκεφτόμαστε τους επόμενους αλλά και την επιστροφή των Χατζηδάκη και Μιτελούδη, που αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών, για να είμαστε επιτέλους πλήρεις

".

Από ντόπινγκ κοντρόλ, πέρασαν οι Δαδιώτης και Γαλανός από πλευράς Βουλιαγμένης και οι "Χιώτες", Κανδιόγλου και Μισεντζής.

Χανιά-Παλαιό Φάληρο 3-7
Μεγάλη νίκη μέσα στα Χανιά, πήρε το Παλαιό Φάληρο, που επικράτησε με 7-3, έχοντας ως πρωταγωνιστή, τον Κόλιανιν, που σημείωσε 3 γκολ.

Η ομάδα του Βλάχου, έπαιξε πολύ καλή άμυνα που ήταν το βασικό στοιχείο της νίκης και πλέον, δείχνει ότι κοιτάζει αρκετά ψηλά, μέχρι και την είσοδο στην εξάδα.

Από πλευράς Χανίων, δεν αγωνίστηκε ο Κρέτσκοβιτς.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 0-2, 2-1, 1-1

Χανιά (Μαχαίρας): Φράγκος, Βαμβουνάκης, Αυγουστιανάκης

Παλαιό Φάληρο (Βλάχος): Κόλιανιν 3, Βουκίσεβιτς 2, Κόχειλας, Κατσουλάκης

Κέρκυρα-ΝΕ Πατρών: 8-9
Την πρώτη της νίκη στην Α1, πήρε η ΝΕΠ, που επικράτησε με 9-8 μέσα στην έδρα της Κέρκυρας. Οι γηπεδούχοι παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, χωρίς βαθμό.

Αυτή τη φορά, οι "νησιώτες" βρέθηκαν αρκετά κοντά στη νίκη, αφού προηγήθηκαν με 8-7 στα μισά της τελευταίας περιόδου, αλλά η ομάδα της Πάτρας, σημείωσε δύο συνεχόμενα τέρματα και γύρισε το ματς υπέρ της, με νικητήριο γκολ του Ρατσούνιτσα.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-2, 1-2, 2-3

Κέρκυρα (Μπαΐκοβιτς): Μίσιτς 4, Βούκσεβιτς 2, Τριαντάφυλλος, Καρδόνας

ΝΕΠ (Κακουλίδης): Πλατανίτης 3, Ρατσούνιτσα 2, Μ. Γεωργαράς 2, Αντίοχος, Λαμπάτος

Εθνικός-Παναθηναϊκός: 11-6
Χωρίς προβλήματα κι ακόμα πιο άνετα απ' όσο δείχνει το τελικό σκορ, ο Εθνικός έκανε το "τρία στα τρία" στο Πρωτάθλημα της Α1, επικρατώντας με 11-6 του Παναθηναϊκού, στην επανεμφάνιση του Δημήτρη Μάζη στις πισίνες, μετά το κάταγμα στον καρπό, που είχε υποστεί στον τελευταίο τελικό των περυσινών πλέι οφ, εναντίον του Ολυμπιακού.

Ο διεθνής αμυντικός, πήρε χρόνο συμμετοχής από τον Μάκη Βολτυράκη και σημείωσε ένα γκολ, δείχνοντας ότι πλέον δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα.

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 1-2, 5-3, 1-1

Εθνικός (Βολτυράκης): Κοκκινάκης 4, Τσίκλος 2, Βλοντάκης, Μάζης, Μπλάνης, Καλακώνας, Εμμανουηλίδης

Παναθηναϊκός (Λυκούδης): Καφετζόπουλος 3, Κοκκάλας, Νάστραν, Κουντουδιός

Πανιώνιος-ΠΑΟΚ: 15-4
Χωρίς να αντιμετωπίσει πρόβλημα σε οποιοδήποτε σημείο του παιχνιδιού, ο Πανιώνιος, νίκησε με 15-4 τον ΠΑΟΚ και παρέμεινε αήττητος στο Πρωτάθλημα.

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 4-2, 3-2, 4-0

Πανιώνιος (Λούδης): Θωμάκος 4, Γκέργκελι 3, Παπαδόγκωνας 2, Μουρίκης 2, Μπεριστιάνος 2, Μπουρνάζος, Φωτίου

ΠΑΟΚ (Μικέδης): Αλιχανίδης 2, Γιαβρόγλου, Κρστόβιτς

Γλυφάδα-Ολυμπιακός: 4-17
Όπως αναμενόταν, ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα και από την έδρα της Γλυφάδας, την οποία νίκησε με 17-4.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και κράτησαν σε χαμηλά επίπεδα το σκορ μέχρι το ημίχρονο, αλλά στην τρίτη και ειδικά στην τέταρτη περίοδο, οι "ερυθρόλευκοι" ανέβασαν τον ρυθμό και "εκτόξευσαν" τη διαφορά.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-3, 1-4, 0-7

Γλυφάδα (Λοράντος): Μονιούδης 2, Γούνας, Εμμανουηλίδης

Ολυμπιακός (Πάτερος): Αφρουδάκης Χρήστος 5, Νίκιτς 3, Σάντα 3, Χατζηθεοδώρου 2, Κομάντινα, Αφρουδάκης Γιώργος, Σχίζας, Δελακάς