Α1 ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

ΟΦΘ - ΑΕΚ 6-15: Η Ένωση πέρασε από τη Θεσσαλονίκη και με τη δεύτερη νίκη της παρέμεινε στην Α1 πόλο

ΟΦΘ εναντίον ΑΕΚ για την Α1 πόλο ανδρών INTIME SPORTS

Η ΑΕΚ πέρασε με 15-6 από τη Θεσσαλονική κόντρα στον ΟΦΘ και με τη δεύτερη νίκη του παρέμεινε για ακόμα μια χρονιά στα σαλόνια της Α1 πόλο ανδρών.

Η ΑΕΚ θα αγωνίζεται και την επόμενη αγωνιστική περίοδο στα μεγάλα υδάτινα σαλόνια της υδατοσφαίρισης Ανδρών. Η Ένωση επιβλήθηκε του ΟΦΘ και στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης, αυτή τη φορά με 15-6, στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα των playouts, έκανε το 2-0 στις νίκες και σφράγισε την παραμονή της στην Α1 πόλο ανδρών. Αντίθετα, ο ΟΦΘ υποβιβάστηκε στην Α2 Ανδρών.

Με πολύ καλή άμυνα και ξέσπασμα στην δεύτερη και τρίτη περίοδο του αγώνα, η ομάδα του Κωνσταντίνου Δάνδολου έχτισε ένα μεγάλο προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το φινάλε. Είναι χαρακτηριστικό, εξάλλου, ότι σκόραραν οι δέκα από τους παίκτες που ήταν στη σύνθεση της ΑΕΚ.

Οκτάλεπτα: 3-3, 0-4, 1-5, 2-3.

ΟΦΘ (Λάμπρος Βογιατζόγλου): Τσακίρης, Γκιόκας 1, Βακαλέρης, Στεργίου 1, Γιώρτσιος, Νάνος, Ιωσήφ, Φουρναράκης, Παυλίδης 2, Κεϊχανί, Βάσιτς 2, Πρωϊμάκης, Βατσιώτης, Δημητριάδης, Κιόσης.

ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Δάνδολος): Ασβέστης, Βέκκος 1, Ζαχόπουλος 1, Κοκκινάκης 1, Μαυρωτάς 1, Παππάς 2, Σιαμάς Π. 1, Καζάζης 1, Τουρκομένης, Στελλάτος, Αράγια 3, Βούκσεβιτς 1, Παρτσόγλου, Σιαμάς Χρ., Μαρινάγης 3.

Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Κατσώνης, Αλυτάρχης: Πολυζώης Σιώης