ΠΟΛΟ

Εθνικός-Χίος 8-7

Εθνικός (Αφρουδάκης)

Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 8-7 στην πρεμιέρα της πρώτης αγωνιστικής της Α1 πόλο των ανδρών

To συγκρότημα του Μάκη Βολτυράκη που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία (στον ώμο), Αντώνη Βλοντάκη δεν κινδύνευσε μεν ιδιαίτερα από τους εκπροσώπους μας, στο LEN Trophy.

Οι γηπεδούχοι πήραν από το ξεκίνημα τον έλεγχο του αγώνα, όμως η Χίος με επικεφαλής τον Σιλβίς και τα αδέρφια Φουντούλη εκνεύριζαν τον "πολύ" Ντένις Σέφικ, σκοράροντας και μένοντας κοντά στον Εθνικό.

Στην τρίτη περίοδο, οι Χιώτες έφερε το παιχνίδι στα ίσα όταν ο Ντούλος ισοφάρισε σε 5-5 και ο Σιλβις έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα (5-6) στην ομάδα του.

Η χαρά δεν κράτησε πολύ, αφού ο Χρήστος Αφρουδάκης ισοφάρισε στην αμέσως επόμενη φάση. Στην τελευταία περίοδο ο Εθνικός έτρεξε στην κόντρα και με τέρματα από τον Στελλάτο και τον Αφρουδάκη, προηγήθηκε με 8-6, πριν μειώσουν οι Χιώτες στην εκπνοή.

Tα οκτάλεπτα: 3-1, 1-1, 2-4, 2-1

EΘΝΙΚΟΣ (Βολτυράκης): Μάζης 1, Στελλάτος 2, Χ. Αφρουδάκης , Νόσεκ 1, Καλακώνας 1

ΧΙΟΣ (Φουντούλης): Γιώργος Φουντούλης 1, Μπόρος 1, Γιάννης Φουντούλης 1, Ντούλος 1, Σίλβις 1

*Την κίτρινη κάρτα αντίκρυσε ο Ντράγκαν Άντριτς για διαμαρτυρία, όταν οι διαιτητές δεν μέτρησαν ένα κανονικό γκολ.