Α1 ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

Απόλλων Σμύρνης - ΠΑΟΚ 11-8: Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό για την "Ελαφρά ταξιαρχία"

Ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε 11-8 του ΠΑΟΚ και έκανε το 2/2 στον Β' όμιλο της Α1 πόλο ανδρών.

Ο Απόλλων Σμύρνης πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών. Η "ελαφρά ταξιαρχία" επιβλήθηκε 11-8 επί του ΠΑΟΚ στον εξ' αναβολής αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Β' Ομίλου της Α' φάσης, που εκκρεμούσε λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των δύο ομάδων.

Ντέρμπι έγινε στο Σεράφειο, αλλά ο Απόλλων κατάφερε να ξεφύγει με τρία γκολ στο ημίχρονο, ο ο ΠΑΟΚ μείωσε στο ένα στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου, αλλά με νέο ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Δεληγιάννη πήραν τη νίκη, με κορυφαίο σκόρερ τον Γαρδίκα (3 γκολ) και με τον Σολανάκη (2 γκολ) να κερδίζει πολλές αποβολές.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: "Αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα ο προπονητής του Απόλλωνα Σμύρνης Νίκος Δεληγιάννης για διαμαρτυρία στους διαιτητές, 4.29 της τέταρτης περιόδου και ο βοηθός προπονητή του ΠΑΟΚ Γιάννης Παπαγιαννάκης στο 6.04 της τέταρτης περιόδου".

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΠΑΟΚ 11-8

Οκτάλεπτα: 4-2, 3-2, 0-2, 4-2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 3, Μόκκας, Γωνιωτάκης 2, Δίπλαρος, Μπραϊμης, Χονδροκούκης, Βίσκοβιτς 1, Γαρδίκας 3, Τουρκομένης, Σολανάκης 2, Καβουσανός, Μυρίλος, Τσιαβαλιάρης.

ΠΑΟΚ DOMUS ERGO (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Καπράγκος, Παπαμανιωλουδάκης, Προσινικλής Ν., Καλαργυρός 2, Κεχαλάρης, Μιλάρντοβιτς 1, Τσολακούδης, Χαραλαμπόπουλος 3, Προσινικλής Π., Κούπμαν 1, Κουγιούνης, Αλειφτήρας, Λασκαρίδης, Καρατζάς 1.