ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ο ΟΦΝΙ επικράτησε 23-18 της ΑΕΚ στο πρώτο ματς της Ένωσης στην Α1 χάντμπολ γυναικών

Η ΑΕΚ έδωσε το πρώτο της ματς στην Α1 χάντμπολ γυναικών, όμως ο ΟΦΝΙ με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Νικολίνα Κεπεσίδου (7 γκολ) επικράτησε 23-18.

Η Νέα Ιωνία επικράτησε της ΑΕΚ με 23-18 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, στο πρώτο ιστορικό ματς της Ένωσης στη μεγάλη κατηγορία.

Το παιχνίδι είχε εξαρχής ξεκάθαρο φαβορί τη Νέα Ιωνία, αλλά παρά τη διαφορά δυναμικότητας και ποιότητας, η ΑΕΚ έχει ανταγωνιστικό πρόσωπο και ειδικότερα στο 2ο ημίχρονο έδειξε χαρακτήρα, προσπαθώντας να γυρίσει ένα ματς που έμοιαζε χαμένο.

Πρωταγωνίστριες ήταν οι δύο τερματοφύλακες που είχαν από ένα ημίχρονο, η Μάγδα Κεπεσίδου ήταν εξαιρετική για την Ιωνία στο πρώτο μέρος, ενώ στην επανάληψη η Μίλιτσα Ραντούλοβιτς της ΑΕΚ είχε πολύ καλά ποσοστά.

Στην επίθεση ξεχώρισαν η Βραζιλιάνα Μπόργκες (8 γκολ) και η Νικολίνα Κεπεσίδου (7 γκολ).

Το ματς: Η Νέα Ιωνία απέκτησε γρήγορα προβάδισμα και μάλιστα με σημαντικές διαφορές στο σκορ (1-4 στο 11’, 2-8 στο 20’, 4-11 στο 26’ και 5-12 στο 27’), εκμεταλλευόμενη τις επεμβάσεις της Μάγδας Κεπεσίδου (σταμάτησε και πέναλτι της Πατρώνη στο 17’) και τα επιθετικά προβλήματα της ΑΕΚ. Χαρακτηριστικό είναι πως η Ένωση κατάφερε να σκοράρει μόλις δύο γκολ (2-8) στα πρώτα 22 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η γηπεδούχος ομάδα βρήκε καλύτερο ρυθμό και κατάφερε να μειώσει σε 7-12 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η Ιωνία μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με +10 (10-20) στο 44’. Και εκεί που φαινόταν πως όλα έχουν κριθεί, η ΑΕΚ έβγαλε εντυπωσιακή αντίδραση και με ένα ξέσπασμα σερί 7-0 σε 12 λεπτά (56’)… ξαναμπήκε στο ματς (17-20). Η Νέα Ιωνία με την εμπειρία της διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση και «κλείδωσε» τη νίκη με γκολ των Κρίνιτς και Στουγιαννίδου για το 17-22 (58’).

ΑΕΚ- ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 18-23

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-4, 2-6, 2-8, 4-10, 7-12 (ημχ), 8-14, 10-18, 10-20, 12-20, 17-20, 18-23

ΑΕΚ (Ανταλής): Μάγγου 2, Καραγιάννη, Μανδαμαδιώτη, Φράγκα 1, Ψαριώτη, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 3, Κατσικά 1, Μανδά, Παύλου, Λυτρίβη, Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 1, Μπόργκες 8, Πατρώνη 2

ΟΦΝΙ (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 2, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 1, Κοτρώτσιου, Κρίνιτς 5, Παπουτσή, Μακρή, Φράγκου 1, Ν. Κεπεσίδου 7, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη 1, Χαριτίδη, Νταβίντοβιτς 2, Μυλωνά, Στουγιαννίδου 4.
Διαιτητές: Χρηστίδη- Παπαματθαίου, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 5/6-3/3