ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

"Χρυσός" ο Μάρας, "Χάλκινος" ο Κοσμίδης

Μάρας

Το χρυσό κατέκτησε ο Βλάσσης Μάρας στον τελικό του μονόζυγου, χάλκινο για τον Κοσμίδη

Μεγάλη επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής που διεξάγεται στο Μιλάνο.
Η Ελλάδα κατέκτησε δύο μετάλλια στους τελικούς των οργάνων, αφού αρχικά ο Λευτέρης Κόσμίδης πήρε το χάλκινο στο έδαφος και ο Βλάσης Μάρας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μονόζυγο.

Ο Μάρας πέρασε με τη δεύτερη καλύτερη επίδοση από τον προκριματικό και στον τελικό είχε το μεγάλο πλεονέκτημα να αγωνίζεται τελευταίος. Πλέον, γνώριζε ότι είχε να κάνει με τον εαυτό του. Άνεβηκε στο μονόζυγο και εκτέλεσε τις προσπάθειές του με ηρεμία και ακρίβεια. Πλέον, ο Έλληνας πρωταθλητής είχε αφήσει πίσω του την κακή εμφάνιση του Πεκίνου.

Στην τελική του έξοδο γνώριζε και ίδιος ότι είχε πάρει μετάλλιο, αφού η προσγείωσή του ήταν εξαιρετική. Μόνο η βαθμολογία απέμενε και τότε... 15,375, πρώτη θέση και χρυσό μετάλλιο για τον κορυφαίο αθλητή στο μονόζυγο.

Ο Λευτέρης Κοσμίδης κατάφερε με εξαιρετική εμφάνιση να πάρει την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο , στον τελικό του εδάφους. Ο Έλληνας πρωταθλητής συγκέντρωσε 15,350 βαθμούς και πήρε ένα ακόμα μετάλλιο, μετά το χάλκινο που είχε κατακτήσει το 2007.

" Είμαι ευχαριστημένος. Είναι πολύ καλό το γεγονός ότι παρέμεινα σταθερός στις επιδόσεις μου και δεν υπήρξε κάποια πτώση. Ημουν 3ος και το 2007 στην Ολλανδία. Ισως οι κριτές να μου έκοψαν κάποια εκατοστά αλλά και οι άλλοι συναθλητές μου εκτέλεσαν πολύ καλά τα προγράμματα τους. Συνεχίζω τη δουλειά γιατί υπάρχουν αρκετές υποχρεώσεις αυτή τη χρονιά", δήλωσε λίγο μετά την μεγάλη επιτυχία του, ο 18χρονος μαθητής της Γ' Λυκείου.

Το χρυσό και το ασημένιο μετάλλιο κατέληξαν στη Γερμανία και τον Φαμπιάν Χαμπιούχεν που συγκέντρωσε 15,450 βαθμούς να παίρνει την πρώτη θέση, ενώ στο δεύτερο σκαλί το βάθρου ανέβηκε ο Ματθίας Φάριγκ με 15,400 βαθμούς.

Αντίθετα, ο Δημοσθένης Ταμπάκος δεν πραγματοποίησε ιδιαίτερα καλή εμφάνιση στον τελικό των κρίκων, στο "Μεντιολάνουμ Φόρουμ". Ο "χρυσός" ολυμπιονίκης της Αθήνας ήταν ασταθής, ενώ και το τελείωμα με την προσγείωσή του, ήταν κακό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να καταλάβει την 8η θέση με 14,975 βαθμούς.

" Υστερα από πέντε χρόνια απουσίας από διοργανώσεις έδωσα το παρόν σε έναν τελικό ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στους κρίκους. Μόνο και μόνο για αυτό είμαι ευχαριστημένος. Σημαντικό είναι το γεγονός ότι σήμερα το πρόγραμμα βαθμολογήθηκε με την κανονική αρχική αξία, δηλαδή με 6,70", δήλωσε ο 33χρονος Δημοσθένης Ταμπάκος, μετά το τέλος του αγώνα.

Πρωταθλητής Ευρώπης με 15,750 βαθμούς, αναδείχτηκε ο Γιούρι Φάν Γκέλντερ από την Ολλανδια, ύστερα από το καταπληκτικό πρόγραμμα που παρουσίασε στους κριτές και τους θεατές.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέληξε στον Ουκρανό Ολεξάντρ Βορομπίοφ που οι κριτές χάρισαν αρκετούς βαθμούς, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός μεταλλίων ο Ιταλός Ματέο Μοράντι, γεγονός που προκάλεσε τις έντονες αποδοκιμασίες των συμπατριωτών του.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στον 38χρονο (!) Βούλγαρο, Γιόρνταν Γιόφτσεφ που συγκέντρωσε 15,550 βαθμούς, αποδεικνύοντας ότι είναι αθλητής μεγάλης κλάσης.

Tέλος, μία πτώση από τη δοκό ήταν η αιτία που η Βασιλική Μιλλούση δεν κατάφερε να διεκδικήσει ένα μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής που διεξάγεται στο Μιλάνο. Η πρωταθλήτριά μας είχε προκριθεί με την υψηλότερη βαθμολογία στον τελικό του οργάνου αλλά περιορίστηκε στην 7η θέση με 13,450 βαθμούς.

Πρωταθλήτρια Ευρώπης 2009 στη δοκό είναι η Ουκρανή, Γιάνα Ντέμιανσουκ (14,775), με δεύτερη την Ρουμάνα, Αναμαρία Ταμιρζιάν (14,750) ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η επίσης Ρουμάνα, Γκαμπριέλα Ντραγκόι με 14,650.