ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ξεφεύγει το Αμβούργο

αμβουργο

Επικράτησε με 2-1 της Ένεργκι στο Κότμπους και... οδηγεί την κούρσα στην Μπουντεσλίγκα (vds)

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν στο σκορ στο 54' με τον Όλιτς, οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Γέλιτς 20 λεπτά μετά, όμως με την συμπλήρωση του 90άλεπτου ο Πέτριτς με κεφαλιά από την σέντρα του Τροκόφσκι χάρισε στην ομάδα του το "διπλό" στο "Φράουντσαφτ".
Το Αμβούργο παραμένει έτσι στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα με διαφορά τριών βαθμών από Χόφενχαϊμ και Στουτγκάρδη που ακολουθούν, ενώ η Βέρντερ και η Μπάγερν έχουν 5 και7 βαθμούς λιγότερους, αντίστοιχα.

Έδαφος έχασε η Σάλκε μετά το 2-2 με την Βόλφσμπουργκ στο "Βέλτινς Αρίνα", αλλά θα μπορούσαν τα πράγματα να είναι χειρότερα, καθώς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κουράνι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και μάλιστα από ασίστ του Νόιερ (τερματοφύλακας) ο οποίος είχε ανέβει στην εκτέλεση του κόρνερ!

Ο Κουράνι είχε ανοίξει το σκορ στο 20', όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή με τους Ζντέκο (51') και Καϊούμπι (66') για να ισοφαρίσει ο Κουράνι στο 93'.

Στην τρίτη αναμέτρηση της ημέρας, Στουτγκάρδη και Ανόβερο έμειναν στο 1-1 στο "Σίγκναλ Ίντουνα Παρκ", με τον Βαλντέζ να σκοράρει για τους γηπεδούχους στο 10' και τον Φορσέλ να ισοφαρίζει στο 25'.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Αρμίνια - Καρλσρούη 1-2 (86' Χέρζιγκ / 16' Πορσέλο, 52' Φράις)

Σάββατο

Μπάγερν - Μπόχουμ 3-3 (15' Φαν Μπούιτεν, 45' και 68' Ζε Ρομπέρτο / 29' Σίναν, 83' Νταμπρόφσκι, 85' Γκρότε)
Στουτγκάρδη - Βέρντερ 4-1 (18' Κεντίρα, 29' Τρας, 63' Χίλμπερτ, 88' Λάνιγκ / 65' Ντιέγκο)
Λεβερκούζεν - Χέρτα 0-1 (89' Βορονίν)
Γκλάντμπαχ - Κολωνία 1-2 (10' Μπρούβερς / 5' Εχρέτ, 88' Νοβάκοβιτς)
Χόφενχαϊμ - Φρανκφούρτη 2-1 (47' και 71' Μπα / 66' Σταϊνχόφερ)