LA LIGA

Βασίλισσα 7 αστέρων

μπαπτιστα πανηγυρικο

Η Ρεάλ "σκόρπισε" με 7-0 τη Βαγιαδολίδ και ξέφυγε οκτώ βαθμούς από την Μπαρτσελόνα (vds)!

Με τη νίκη αυτή, οι πρωταθλητές Ισπανίας ξέφυγαν οκτώ βαθμούς από τους "μπλαουγκράνα" και έβαλαν γερές βάσεις για να διατηρήσουν τον τίτλο. Μάλιστα επέκτειναν το σερί τους στις εντός έδρας αναμετρήσεις, καθώς τη φετινή περίοδο μετρούν 11 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.
Η αρχή έγινε στο 7ο λεπτό με τον Ζούλιο Μπαπτίστα, ενώ τα τέρματα των "καστεγιάνων" διπλασίασε στο 31' ο Ραούλ. Δύο λεπτά αργότερα, στον πίνακα των σκόρερ προστέθηκε ο Ρόμπεν, με τον Ραούλ να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 39ο λεπτό με πέναλτι.

Το ημίχρονο "έκλεισε" με τον ιδανικότερο τρόπο για την ομάδα του Μπερντ Σούστερ, καθώς ο Γκούτι έκανε το 5-0 στο 44'.

Ο μέσος της Ρεάλ ήταν ο σκόρερ και του επόμενου τέρματος στο 62ο λεπτό, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 80' ο Ντρέντε.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ξεχώρισε η εκτός έδρας νίκη με 2-1 της Ουέλβα επί της Εσπανιόλ, που έχασε έδαφος στη μάχη για το Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ σπουδαίο "διπλό" έκανε και η Ατλέτικο Μαδρίτης στο Σανταντέρ με 2-0 επί της τοπικής Ράθινγκ.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 23ης ημέρας:

Ρεάλ-Βαγιαδολίδ 7-0 (7' Μπαπτίστα, 31', 39' Ραούλ, 33' Ρόμπεν, 44', 62' Γκούτι, 80' Ντρέντε)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Λεβάντε 1-0 (56' Γιορέντε)
Εσπανιόλ-Ουέλβα 1-2 (40' Εβέρτον - 18', 26' Πονγκόλ)
Μαγιόρκα-Αλμερία 0-0
Οσασούνα-Θαραγόθα 1-0 (45' Πλάσιλ)
Ράθινγκ Σανταντέρ-Ατλέτικο 0-2 (56', 74' Φορλάν)