LA LIGA

Θέλτα - Κάντιθ 4-0: Θρίαμβος από το πρώτο ημίχρονο

Ο Ιάγο Άσπας μάχεται για την μπάλα στην αναμέτρηση της Θέλτα με την Μπαρτσελόνα στο Βίγο την 1η Οκτωβρίου του 2020.
Ο Ιάγο Άσπας στην αναμέτρηση της Θέλτα με την Μπαρτσελόνα AP PHOTO/LALO R. VILLAR

Η Θέλτα επικράτησε 4-0 της Κάντιθ για την 13η αγωνιστική της La Liga πετυχαίνοντας όλα τα γκολ της στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Καταιγιστική ήταν η Θέλτα στην αναμέτρηση απέναντι στην Κάντιθ στο Βίγο στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 13η αγωνιστική της La Liga. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με σκορ 4-0 σημειώνοντας όλα τα γκολ στο πρώτο μέρος.

Έτσι, έφτασαν στους 16 πόντους και πλησίασαν στο -2 την πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος. Από την άλλη, η Κάντιθ μετά τη νίκη επί της Μπαρτσελόνα προσγειώθηκε ανώμαλα και παρέμεινε στην 7η θέση με 18 πόντους.

Το σκορ άνοιξε στο 6ο λεπτό ο Νολίτο με σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από ασίστ του Άσπας, ο οποίος στο 31ο λεπτό έκανε το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο 43' η Θέλτα πέτυχε το τρίτο της τέρμα με ένα όμορφο σουτ του Μπέλτραν έξω από την μεγάλη περιοχή. Τέλος στο 45+1' ο Μέντες με κεφαλιά διαμόρφωσε το 4-0. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Μάγιο, Αϊντού, Αραούχο, Ολάζα, Τάπια (67' Μπαέζα), Μέντες (77' Φοντάν), Σουάρεθ (67' Γιοσούκλου), Νολίτο (77' Λεόν), Άσπας, Μίνα

ΚΑΝΤΙΘ: Λεντέσμα, Καρσελέν, Φάλι, Μάουρο, Εσπίνο (46' Γκονζάλες), Περέα, Τζόνσον (69' Γκαρίδο), Φερνάντεθ, Αλέχο (46' Πόμπο), Χιμένεθ (70' Μαλμπάσιτς), Νεγρέδο (70' Λοσάνο)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου

Βαγιαδολίδ - Οσασούνα 3-2 (7' 76' Βάισμαν, 56' Ορεγιάνα / 27' Μπούντιμιρ, 43' Τόρες)

Σάββατο 12 Δεκεμβρίου

Βαλένθια - Μπιλμπάο 2-2 (25' πεν. Σολέρ, 83' Βαγέχο / 55' Βιγιαλίμπρε, 79' πεν. Γκαρθία)

Χετάφε - Σεβίλλη 0-1 (αυτ. Ετσέιτα)

Ουέσκα - Αλαβές 1-0 (66' Οντιβέρος)

Ρεάλ - Ατλέτικο 2-0 (15' Καζεμίρο, 63' αυτ. Όμπλακ)