LA LIGA

Ρεάλ - Ατλέτικο 2-0: Πήρε το ντέρμπι και μείωσε στους τρεις από την κορυφή

Σέρχιο Ράμος και Ντάνι Καρβαχάλ πανηγυρίζουν τα γκολ της Ρεάλ
Σέρχιο Ράμος και Ντάνι Καρβαχάλ πανηγυρίζουν τα γκολ της Ρεάλ AP IMAGES

Η Ρεάλ πήρε το ντέρμπι μαδριλένιο νικώντας 2-0 την Ατλέτικο και μείωσε στους τρεις βαθμούς της διαφορά από την κορυφή και τους ροχιμπλάνκος (VIDEO).

Η μάχη αναζωπυρώθηκε στην ισπανική Liga. Κι αυτό γιατί η Ρεάλ νίκησε 2-0 την Ατλέτικο για το ντέρμπι μαδριλένιο του Εστάδιο Αλφρέδο Ντι Στέφανο. Οι μερένγκες έτσι μείωσαν στους τρεις βαθμούς τη διαφορά από τους πρωτοπόρους ροχιμπλάνκος (έχουν ματς λιγότερο) ενώ έβαλαν και τέλος στο αήττητο σερί τους για 26 διαδοχικά ματς πρωταθλήματος.

Η "Ατλέτι" τώρα ήδη τρέχει ένα σερί έξι ματς χωρίς να έχει καταφέρει να νικήσει τη Ρεάλ (από το 4-2 στο ευρωπαϊκό σούπερκαπ)

Η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να πιάσει στον ύπνο την Ατλέτικο.

Λίγο μετά από την έναρξη του ματς είχε δοκάρι, όταν ο Μπενζεμά έκανε το σουτ με το αριστερό, ο Όμπλακ απέκρουσε με τις άκρες των δαχτύλων και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του.

Οι ροχιμπλάνκος δεν έδωσαν σημασία στο καμπανάκι και οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό.

Ο Κρόος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καζεμίρο έπιασε την κεφαλιά - με την άμυνα της Ατλέτικο να έχει χάσει τα μαρκαρίσματα και να κοιτάει αποσβολωμένη - νίκησε τον Όμπλακ και άνοιξε το σκορ.

Η Ρεάλ ήλεγχε το ρυθμό της αναμέτρησης, ενώ ακόμη και στο καλό της πεντάλεπτο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Ατλέτικο δεν έκανε κάτι σπουδαίο.

Η Ατλέτικο είχε τη μεγάλη της ευκαιρία στο 55ο λεπτό. Ο Γιορέντε βγήκε από δεξιά, κάνει το παράλληλο γύρισμα. Ο Φέλιξ δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή, ο Λεμάρ στο δεύτερο δοκάρι σπατάλησε την ευκαιρία που του δόθηκε καθώς το τελειώμά του ήταν κακό.

Η Ρεάλ στο 63ο λεπτό βρήκε και το δεύτερο γκολ. Η μπάλα έφτασε στον Καρβαχάλ, ο οποίος κεντρικά εκτός περιοχής είχε χώρο και χρόνο.

'Επιασε το σουτ με το δεξί, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στη συνέχεια στην πλάτη του Όμπλακ και στα δίχτυα.

ΡΕΑΛ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Καρβαχάλ (79' Ροντρίγκο), Βαράν, Ράμος, Μεντί, Μόντριτς (88' Βαλβέρδε), Καζεμίρο, Κρόος, Βάθκεθ, Μπενζεμά, Βινίσιους (79' Ασένσιο).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Φελίπε (46' Λεμάρ), Ερμόσο, Γιορέντε, Ερέρα (46' Λόντι), Κόκε, Καράσκο (46' Κορέα), Σουάρες (73' Κοντογκμπιά), Φέλιξ (60' Σαούλ).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου

Βαγιαδολίδ - Οσασούνα 3-2 (7' 76' Βάισμαν, 56' Ορεγιάνα / 27' Μπούντιμιρ, 43' Τόρες)

Σάββατο 12 Δεκεμβρίου

Βαλένθια - Μπιλμπάο 2-2 (25' πεν. Σολέρ, 83' Βαγέχο / 55' Βιγιαλίμπρε, 79' πεν. Γκαρθία)

Χετάφε - Σεβίλλη 0-1 (αυτ. Ετσέιτα)

Ουέσκα - Αλαβές 1-0 (66' Οντιβέρος)

Ρεάλ - Ατλέτικο 2-0 (15' Καζεμίρο, 63' αυτ. Όμπλακ)