LA LIGA

Θέλτα - Ατλέτικο 1-2: Τα γκολ του Κορέα έδωσαν τη νίκη στους πρωταθλητές

Ο Άνχελ Κορέα της Ατλέτικο πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Βαγιαδολίδ για τη La Liga 2020-2021 στο "Χοσέ Θορίγια", Βαγιαδολίδ | Σάββατο 22 Μαΐου 2021 © 2021 MANU FERNANDEZ/ASSOCIATED PRESS

Δύο γκολ του Άνχελ Κορέα οδήγησαν την πρωταθλήτρια Ατλέτικο στη νίκη με αντίπαλο τη Θέλτα μέσα στο Βίγκο.

Η Ατλέτικο άρχισε με ιδανικό τρόπο την υπεράσπιση των κεκτημένων, ύστερα από τη νίκη της με 2-1 επί της Θέλτα μέσα στο Βίγκο για την 1η αγωνιστική της La Liga, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Άνχελ Κορέα. Ο Αργεντινός επιθετικός σημείωσε τα δύο γκολ των "ροχιμπλάνκος", δικαιώνοντας τον Ντιέγκο Σιμεόνε που του έδωσε φανέλα βασικού αντί του Λουίς Σουάρες.

Ο Κορέα "χτύπησε" στο 23' με σουτ εκτός περιοχής, σε ένα 1ο ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερη δράση και με τη ζέστη να επηρεάζει τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών. Όσο οι Γαλιθιάνοι έχουν τον Ιάγο Άσπας στις τάξεις τους, όμως, ελπίζουν πάντα για το καλύτερο. Ο Ισπανός επιθετικός κέρδισε στο 59' πέναλτι για χέρι του Μάρκος Γιορέντε και ισοφάρισε σε 1-1.

Μία υποδειγματική αντεπίθεση των φιλοξενουμένων 5 λεπτά αργότερα κατέληξε με πλασέ του Κορέα και την ανάκτηση του προβαδίσματος στο σκορ. Αμέσως μετά, ο Σιμεόνε έκανε τρεις αλλαγές για να κρατήσει τον έλεγχο του αγώνα και έριξε στο παιχνίδι και τον νεοαποκτηθέντα Ροντρίγκο ντε Πολ. Η Θέλτα είχε μόνο μία επικίνδυνη στιγμή στα εναπομείναντα λεπτά, με τον Άσπας να μην καταφέρνει να νικήσει τον Γιαν Όμπλακ.

Στα 10 λεπτά των καθυστερήσεων οι δύο ομάδες είχαν από μία στιγμή, ωστόσο πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν τα νεύρα που οδήγησαν στην αποβολή του Ούγκο Μάγιο και του Μάριο Ερμόσο για κάθε ομάδα, καθώς και ενός ατόμου από το επιτελείο της Ατλέτικο στον πάγκο.

ΘΕΛΤΑ: Ντιτούρο, Μάγιο, Αραούχο, Φοντάν, Γκαλάν (89' Μπαέθα), Τάπια (75' Σολάρι), Μέντεθ (75' Μπελτράν), Σουάρεθ, Νολίτο (62' Σέρβι), Άσπας, Μίνα

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένες, Ερμόσο, Κοντογκμπιά, Καράσκο, Κόκε (65' Τρίπιερ), Λεμάρ (65' Ντε Πολ), Σαούλ, Κορέα (68' Σουάρες), Γιορέντε (82' Λόντι)

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στη La Liga

Παρασκευή 13 Αυγούστου

Βαλένθια - Χετάφε 1-0 (11' πέν. Σολέρ)

Σάββατο 14 Αυγούστου

Μαγιόρκα - Μπέτις 1-1 (25' Ολιβάν - 59' αυτ. Ρέινα)

Κάδιθ - Λεβάντε 1-1 (90+7' Εσπίνο - 39' Μοράλες)

Αλαβές - Ρεάλ 1-4 (65' πέν. Χοσέλου - 48', 62' Μπενζεμά, 56' Νάτσο, 90+2' Βινίσιους)

Οσασούνα - Εσπανιόλ 0-0