ΜΟΥΝΤΙΑΛ

Τα πέντε γκολ δεν είναι τα περισσότερα σε ημίχρονο αγώνα Μουντιάλ

England's Harry Kane kicks a penalty to score his team's second goal during the group G match between England and Panama at the 2018 soccer World Cup at the Nizhny Novgorod Stadium in Nizhny Novgorod , Russia, Sunday, June 24, 2018. (AP Photo/Matthias Schrader) AP PHOTO/MATTHIAS SCHRADER

Η Αγγλία πέτυχε πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Παναμά, αλλά δεν αποτελεί ρεκόρ για το Μουντιάλ, αφού η Γιουγκοσλαβία είχε σημειώσει έξι κόντρα στο Ζαΐρ το 1974.

Καταιγιστική ήταν η Αγγλία απέναντι στον Παναμά, επικρατώντας με 6-1 για την 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μάλιστα, η ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ είχε πετύχει πέντε τέρματα στο πρώτο ημίχρονο.

Πολλοί ίσως αναρωτήθηκαν αν αυτό αποτελεί ρεκόρ στην διοργάνωση, όμως πέραν του ότι έχει συμβεί άλλες τρεις φορές στο παρελθόν, υπάρχει και καλύτερη επίδοση από το μακρινό 1974, όταν η Γιουγκοσλαβία είχε βάλει έξι γκολ στο Ζαΐρ, με το τελικό σκορ να είναι 9-0 για τους "πλάβι".

Μάλιστα, σε εκείνο το ματς είχε πετύχει χατ τρικ ο Ντούσαν Μπάγεβιτς, έχοντας σημειώσει τα δυο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο.

Πέντε γκολ στο ημίχρονο είχε βάλει η Γερμανία στην Βραζιλία το 2014, όταν εντέλει επικράτησε με το εκκωφαντικό 7-1 των διοργανωτών, η Πολωνία στην Αϊτή το 1974 και η Αυστρία στην Ελβετία 20 χρόνια πριν.

AP Photo/Matthias Schrader

Το περίμενες 4 χρόνια! Ήρθε η στιγμή να απολαύσεις το Παγκόσμιο Κύπελλο στο Stoiximan.gr! Αμέτρητα Στοιχήματα και πλούσιο παιχνίδι κάθε μέρα!