SERIE A

Ρόμα - Βερόνα 3-1: Καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο

Ο Μχιταριάν πανηγυρίζει το γκολ της Ρόμα κόντρα στην Βερόνα για την Serie A στο Ολίμπικο.
Ο Μχιταριάν πανηγυρίζει το γκολ της Ρόμα κόντρα στην Βερόνα Ⓒ 2021 FABIO ROSSI/ASSOCIATED PRESS

Η Ρόμα επικράτησε 3-1 της Ελλάς Βερόνα στο Ολίμπικο πετυχαίνοντας όλα της τα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι, σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας (VIDEOS).

Μία σημαντική νίκη πανηγύρισε η Ρόμα. Η ομάδα του Φονσέκα επικράτησε 3-1 της Ελλάς Βερόνα "τελειώνοντας" το ματς με τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Οι τζαλορόσι με αυτό τον τρόπο σκαρφάλωσαν στην 3η θέση της Serie A με 40 πόντους. Απέχουν έναν πόντο από την 4η Γιουβέντους, ενώ η 3η Ίντερ έχει τέσσερις πόντους περισσότερους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ από το 20ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πελεγκρίνι πήρε την πρώτη κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, και στη συνέχεια ο Μαντσίνι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα η Ρόμα πέτυχε το δεύτερο της γκολ. Ο Μαγιοράλ ταλαιπώρησε τον τερματοφύλακα, μοίρασε στον Μχιταριάν, ο οποίος με σουτ έκανε το 2-0. Στο 29' οι γηπεδούχοι σημείωσαν τρίτο τέρμα με τον Μαγιοράλ, ο οποίος πλάσαρε από κοντά, όταν ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να ελέγξει ένα μακρινό σουτ.

Η Βερόνα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 62' με κεφαλιά του Κόλεϊ, έπειτα από σέντρα του Μπέσα από τα δεξιά.

ΡΟΜΑ: Λόπεθ, Ιμπάνιεθ, Σμόλινγκ (12' Κούμπουλα), Μαντσίνι, Σπινατσόλα, Βερετούτ (86' Ντιαβαρά), Βιλάρ (71' Κρισάντε), Κάρσντορπ (86' Μ. Πέρεθ), Μχιταριάν, Πελεγκρίνι, Μαγιοράλ (86' Κ. Πέρεθ)

ΒΕΡΟΝΑ: Σιλβέστρι, Νταβίντοβιτς, Γκίντερ, Σεκερίνι (80' Ουντόγκιε), Φαραόνι (57' Ντιμάρκο), Ταμέζε, Ίλιτς (56' Μπέσα), Λάζοβιτς, Μπαράκ, Ζακάνι (57' Κόλεϊ), Κάλινιτς (46' Λαζάνια)