SERIE A

Ρόμα - Νάπολι 0-2: Άλωσε το Ολίμπικο με τον "κατοστάρη" Μέρτενς

Ο Μέρτενς πανηγυρίζει με τη φανέλα της Νάπολι γκολ κόντρα στην Ρόμα για την Serie A @ 2021 GREGORIO BORGIA/ASSOCIATED PRESS

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ντρις Μέρτενς που σκόραρε δις μέσα σε οκτώ λεπτά, η Νάπολι πήρε σπουδαίο τρίποντο με 2-0 επί της Ρόμα στην ιταλική πρωτεύουσα και συνεχίζει να ελπίζει σε έξοδο στο Champions League (VIDEOS).

Ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη που δίνει για την έξοδο στο νέο Champions League πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής (21/3) η Νάπολι στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 28ης αγωνιστικής της Serie A, επικρατώντας με 2-0 της Ρόμα στο "Ολίμπικο".

Ο άνθρωπος που έγειρε ουσιαστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του ιταλικού Νότου ήταν ο... μικρός το δέμας αλλά θαυματουργός Ντρις Μέρτενς, που πέτυχε και τα δύο γκολ των παρτενοπέι και έφτασε τα 100 με τη φανέλα τους στο Καμπιονάτο.

Στο 27' άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ που έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Πάου Λόπεθ ενώ στο 34' δέχτηκε ασίστ με κεφαλιά από τον Πολιτάνο και με νέα κεφαλιά εκτέλεσε τον κίπερ των τζαλορόσι για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι υπερασπίστηκαν εξαιρετικά το προβάδισμα που είχαν από το πρώτο 45 λεπτο (η Ρόμα είχε ως καλύτερη στιγμή της το δοκάρι του Πελεγκρίνι) και κράτησαν το τρίποντο, που τους κρατάει ζωντανούς στο κόλπο για την κατάκτηση της 4ης προνομιούχου θέσης.

ΡΟΜΑ: Λόπεθ, Μαντσίνι, Κριστάντε, Ιμπάνεθ, Κάρσντορπ, Πελεγκρίνι (83 Κουμπουλά), Ντιαβαρά (67' Βιγιάρ), Σπινατσόλα, Πέδρο (67' Πέρεθ), Ελ Σααραουί, Τζέκο (67' Μαγιοράλ)

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Χισάι, Μακσίμοβιτς (86' Μανωλάς), Κουλιμπαλί, Ρούι, Φαμπιάν, Ντέμε, Πολιτάνο (73' Λοσάνο), Ζιελίνσκι (73' Ελμάς), Ινσίνιε (86' Μπακαγιόκο), Μέρτενς (66' Οσιμέν)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 19 Μαρτίου

Πάρμα - Τζένοα 1-2 (16' Πελέ / 50', 69' Σκαμάκα)

Σάββατο 20 Μαρτίου

Κροτόνε - Μπολόνια 2-3 (32' Μεσίας, 40' πεν. Σίμι / 62' Σουμαορό, 70 Σούτεν, 84' Σκοβ Όλσεν)

Σπέτσια - Κάλιαρι 2-1 (49' Πίκολι, 80' Ματζόρε / 83' Περέιρο)

Ίντερ - Σασουόλο (Αναβλήθηκε)

Κυριακή 21 Μαρτίου

Ελλάς Βερόνα - Αταλάντα 0-2 (33' πεν. Μαλινόβσκι, 42' Σαπάτα)

Γιουβέντους - Μπενεβέντο 0-1 (69' Γκάιτς)

Σαμπντόρια - Τορίνο 1-0 (25' Καντρέβα)

Ουντινέζε - Λάτσιο 0-1 (37' Μάρουσιτς)

Φιορεντίνα - Μίλαν 2-3 (17' Πούλγκαρ, 51' Ριμπερί / 9' Ιμπραχίμοβιτς, 57' Ντίας, 72' Τσαλχάνογλου)

Ρόμα - Νάπολι 0-2 (27' 33' Μέρτενς)

Δείτε τη βαθμολογία της Serie A και άλλων δημοφιλών πρωταθλημάτων.