SERIE A

Κροτόνε - Μπολόνια 2-3: Σπουδαία ανατροπή για την ομάδα του Μιχαΐλοβιτς

Bologna's head coach Sinisa Mihajlovic pauses prior to a Serie A soccer match between AC Milan and Bologna, at the San Siro stadium in Milan, Italy, Saturday, July 18, 2020. (AP Photo/Luca Bruno) AP PHOTO/LUCA BRUNO

Η Μπολόνια πέτυχε σπουδαία νίκη στην έδρα της Κροτόνε, κερδίζοντας με 2-3, βυθίζοντας τη ακόμα πιο χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα δύο τερμάτων, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Μπολόνια ήταν η μεγάλη νικήτρια στην αναμέτρηση με την Κροτόνε για την 28η αγωνιστική της Serie A. Οι παίκτες του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρους του 2-0 και σκαρφάλωσαν στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο πέτυχαν οι Ζούνιορ Μεσίας στο 32' και Σίμι στο 40ο λεπτό από την άσπρη βούλα, έπειτα από υπόδειξη του VAR.

Η Μπολόνια δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι, μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να πάρουν κάτι από το παιχνίδι. Αυτό που πέτυχαν ήταν η ολική ανατροπή.

Τα γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσαν οι Σουμαόρο στο 62' , έπειτα από ασίστ του Παλάσιο, με τον Σχούτεν να φέρνει το ματς στα ίσια στο 70ο λεπτό.

Το χρυσό γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Όλσεν στο 84ο λεπτό. Η Κροτόνε έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 15 πόντους, ενώ η Μπολόνια έχει 34, ούσα στη 10η θέση.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 20/03

Κροτόνε - Μπόλονια 2-3 (32' Μεσίας, 40' πεν. Σίμι - 62' Σουμαράο, 70' Σχούτεν, 84' Όλσεν)

19:00 Σπέτσια - Κάλιαρι 2-1 (49' Πίκολι, 80' Μαγκιόρε - 83' Περέιρο)