LA LIGA

Ρεάλ - Βαγιαδολίδ 6-0: Ο Μπενζεμά δεν έδειξε οίκτο πριν από την Μπαρτσελόνα

Ο Καρίμ Μπενζεμά της Ρεάλ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Βαγιαδολίδ για τη La Liga 2022-2023 στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", Μαδρίτη | Κυριακή 2 Απριλίου 2023 © 2023/PABLO GARCIA/AP IMAGES

Ο Καρίμ Μπενζεμά σημείωσε χατ τρικ σε λιγότερο από επτά λεπτά και οδήγησε τη Ρεάλ σε θρίαμβο 6-0 επί της Βαγιαδολίδ πριν από τον αγώνα με την Μπαρτσελόνα για τα ημιτελικά του Copa del Rey.

Ο πρώτος αγώνας του Καρίμ Μπενζεμά στο φετινό Ραμαζάνι τον βρήκε ξανά σεληνιασμένο, αφού σημείωσε χατ τρικ σε 6,5 λεπτά και οδήγησε τη Ρεάλ στο άνετο 6-0 επί της Βαγιαδολίδ για την 27η αγωνιστική της La Liga.

Ο Γάλλος επιθετικός άνοιξε λογαριασμό στρο 29' από κοντά έπειτα από ασίστ του Βινίσιους,στο 32' έγραψε το 3-0 με μακρινό σουτ και στο 36' ολοκλήρωσε το χατ τρικ σκοράροντας με πλάτη στο τέρμα από τη μικρή περιοχή.

Ο Ροντρίγκο είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους στο 22' (με τη Βαγιαδολίδ να έχει δοκάρι νωρίτερα) και με τέσσερα γκολ στο 1ο μέρος δεν υπήρχε αμφιβολία για τον τελικό νικητή της αναμέτρησης στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" που άρχισε με γιορτή προς τιμήν των κυπελλούχων Ισπανίας σε επίπεδο εφήβων, με προπονητή τον Άλβαρο Αρμπελόα.

Στο 2ο μέρος, η Ρεάλ μείωσε το ρυθμό της, όμως βρήκε κι άλλα γκολ, εκ των οποίων μέτρησαν τα δύο, του Μάρκο Ασένσιο στο 73ο λεπτό και του Λούκας Βάθκεθ στις καθυστερήσεις. Το τελικό 6-0 της έδωσε την κατάλληλη ψυχολογική ώθηση ώστε να ταξιδέψει στο "Καμπ Νόου" την προσεχή Τετάρτη για ανατροπή του 0-1 στα ημιτελικά του Copa del Rey με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

• Μαγιόρκα - Οσασούνα 0-0
  • Ζιρόνα - Εσπανιόλ 2-1 (53' Μαρτίνεθ, 88' πέν. Στουάνι / 74' Μπρέθγουεϊτ)
  • Αθλέτικ - Χετάφε 0-0
  • Κάντιθ - Σεβίλλη 0-2 (51' Οκάμπος, 74' Εν Νεσιρί)
  • Έλτσε - Μπαρτσελόνα 0-4 (20', 66' Λεβαντόβσκι, 56' Φατί, 70' Τόρες)
  • Θέλτα - Αλμερία 2-2 (10' Σεφέροβιτς, 42' Πέρεθ / 7' Μπάμπιτς, 32' Πουτζμάλ)
  • Ρεάλ - Βαγιαδολίδ 6-0 (22' Ροντρίγκο, 29', 32', 36' Μπενζεμά, 73' Ασένσιο, 90+1' Βάθκεθ)
  • 02/04 19:30 Βιγιαρεάλ - Ρεάλ Σοσιεδάδ
  • 02/04 22:00 Ατλέτικο - Μπέτις
  • 03/04 22:00 Βαλένθια - Ράγιο Βαγεκάνο