LA LIGA

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Μπαρτσελόνα 0-1: Ήρωας Αραούχο στο 90+4'

Ο Ρόναλντ Αραούχο της Μπαρτσελόνα σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ για τη La Liga 2023-2024 στη "Ρεάλε Αρένα", Σαν Σεμπαστιάν | Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023 © 2023/ALVARO BARRIENTOS/AP IMAGES

Ένα γκολ του Ρόναλντ Αραούχο στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη 1-0 στην Μπαρτσελόνα κόντρα στην καλύτερη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο Σαν Σεμπαστιάν.

Ο Ρόναλντ Αραούχο έγινε από μηχανής Θεός για την Μπαρτσελόνα και με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της έδωσε τη νίκη 1-0 στο Σαν Σεμπαστιάν κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ για τη 12η αγωνιστική της La Liga.

Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έστησαν στον τοίχο ανά διαστήματα τον Μαρκ Αντρέ τερ Στέγκεν, όμως δεν κατάφεραν να τον νικήσουν με τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Οι Καταλανοί άρχισαν να βελτιώνονται στο 2ο μέρος και όταν ο Τσάβι έριξε τους Πέδρι, Φεράν Τόρες και κατόπιν τους Ραφίνια και Λαμίν Γιαμάλ στην ενδεκάδα. Οι τελικές τους αυξήθηκαν και μάλιστα στο 90' ο Γκάβι νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Άλεξ Ρεμίρο.

Η φάση του αγώνα όμως σημειώθηκε αμέσως μετά. Ο Ιλκάι Γκιντογάν έκανε γέμισμα στην πλάτη της άμυνας, ο Αραούχο έγινε αποδέκτης της μπαλιάς και από κοντά την έστειλε στα δίχτυα, παρότι ο διαιτητής καταλόγισε οφσάιντ. Ο έλεγχος της φάσης έδειξε ότι ο Ουρουγουανός ήταν οριακά καλυπτόμενος και το γκολ μέτρησε κανονικά, με την Μπαρτσελόνα να συνέρχεται από την γκέλα στο clasico.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

• Λας Πάλμας - Ατλέτικο 2-1 (51' Ροντρίγκεθ, 75' Ραμίρεθ / 83' Μοράτα)
  • Οσασούνα - Ζιρόνα 2-4 (25', 55' Μπούντιμιρ / 16' Μαρτίν, 71' Ντόβμπικ, 80' Τσιγκάνκοφ, 90' Α. Γκαρθία)
  • Μπέτις - Μαγιόρκα 2-0 (7' Ζοζέ, 65' Πέρεθ)
  • Θέλτα - Σεβίλλη 1-1 (22' Στάρφελτ / 84' Εν Νεσιρί)
  • Ρεάλ Σοσιεδάφ - Μπαρτσελόνα 0-1 (90+4' Αραούχο)
  • 05/11 15:00 Αλαβές - Αλμερία
  • 05/11 17:15 Βαλένθια - Γρανάδα
  • 05/11 19:30 Βιγιαρέαλ - Αθλέτικ
  • 05/11 22:00 Ρεάλ - Ράγιο Βαγεκάνο
  • 06/11 22:00 Χετάφε - Κάντιθ