LA LIGA

Λας Πάλμας - Ατλέτικο 2-1: Έβαλε τέλος στο σερί των "ροχιμπλάνκο"

Οι παίκτες της Λας Πάλμας πανηγυρίζουν στο ματς με την Ατλέτικο
Οι παίκτες της Λας Πάλμας πανηγυρίζουν στο ματς με την Ατλέτικο PRINT SCREEN

Η Λας Πάλμας νίκησε για πρώτη φορά την Ατλέτικο μετά το 1987 και έβαλε ένα τέλος στο σερί έξι νικηφόρων αγώνων των "ροχιμπλάνκο" και τους έκοψε το δρόμο προς την κορυφή.

Η Λας Πάλμας νίκησε για πρώτη φορά την Ατλέτικο μετά το 1987 το βράδυ της Παρασκευής (3/11) στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής στη La Liga και έβαλε ένα τέλος στο σερί έξι νικηφόρων αγώνων της ομάδας του Σιμεόνε και παράλληλα της έκοψε το δρόμο προς την κορυφή.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και άξιζαν τη νίκη σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που μετά το 2-0 άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους και μάλιστα στο φινάλε θα μπορούσαν να αποφύγουν την ήττα αλλά το σουτ του Μοράτα στο 93' σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Και τα τρία γκολ της αναμέτρησης μπήκαν στο δεύτερο 45λεπτο. Αρχικά στο 51' ο Κίριαν με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Όμπλακ και άνοιξε το σκορ. Στο 75' οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ όταν σε σέντρα από τα αριστερά ο Ραμίρεζ έγινε κάτοχος της μπάλας και με νέο σουτ από τα αριστερά νίκησε για δεύτερη φορά τον Όμπλακ.

Η Ατλέτικο κατάφερε να μειώσει στο 83' με σουτ του Αλβάρο Μοράτα ο οποίος βρήκε δίχτυα και κόντρα στην Λας Πάλμας που δεν είχε σκοράρει ποτέ ξανά μέχρι σήμερα. Ο διεθνής σέντερ φορ δέκα λεπτά αργότερα μετά από απόκρουση του Βάγιες είδε τη μπάλα να έρχεται ξανά στα πόδια του, τον πέρασε, βγήκε όμως αρκετά αριστερά και το σουτ που έκανε χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.

• ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ: Βάγιες, Σουάρεθ, Σαούλ, Μάρμολ, Καρδόνα, Παρκ (71' Αραούχο), Μουνιόθ, Περόνε (70' Λοιοντίς), Κίριαν, Μολέιρο (63' Μπενίτο Ραμίρεζ), Μουνίρ (84' Καμπά)
  • ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς, Βίτσελ (65' Χιμένες), Ερμόσο, Μολίνα (76' Γκαλάν), Ντε Πολ (65' Σαούλ), Κόκε (60' Γιορέντε), Μπάριος, Ρικέλμε, Μοράτα, Γκριεζμάν (60' Κορέα)