LA LIGA

Θέλτα - Σεβίλλη 1-1: Ο Εν Νεσιρί γλίτωσε τους Ανδαλουσιάνους στο τέλος

Ο Γιουσέφ εν Νεσιρί της Σεβίλλης σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Μάντσεστερ Σίτι για το Super Cup Ευρώπης 2023 στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" | Τετάρτη 16 Αυγούστου 2023 © 2023/PETROS GIANNAKOURIS/AP IMAGES

Το γκολ του Γιουσέφ εν Νεσιρί στο τέλος έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 στη Σεβίλλη στη Γαλικία κόντρα στη Θέλτα.

Η Θέλτα ήταν καλύτερη, είχε ευκαιρίες, όμως η Σεβίλλη είχε τον Γιουσέφ εν Νεσιρί να της δώσει τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 στο "Μπαλαΐδος" για την 12η αγωνιστική της La Liga.

Οι γηπεδούχοι έφταναν με ευκολία μπροστά στην εστία του Όριαν Νίλαντ στο 1ο μέρος και δημιούργησαν κινδύνους, με τον Καρλ Στάρφελτ να ανοίγει το σκορ στο 22ο λεπτό. Οι Ανδαλουσιάνοι πήραν την κατοχή της μπάλας στο 2ο μέρος, όμως οι ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν.

Η αποβολή του Ρενάτο Τάπια στο 65' με δεύτερη κίτρινη κάρτα διαμόρφωσε τα τελευταία λεπτά, με τους γηπεδούχους να παίζουν... κλεφτοπόλεμο για να κρατήσουν το προβάδισμα. Στο 81' πέρασε στον αγώνα και ο Τάσος Δουβίκας για τις αντεπιθέσεις, όμως τρία λεπτά αργότερα μια έτερη αλλαγή, ο Εν Νεσιρί, ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

• Λας Πάλμας - Ατλέτικο 2-1 (51' Ροντρίγκεθ, 75' Ραμίρεθ / 83' Μοράτα)
  • Οσασούνα - Ζιρόνα 2-4 (25', 55' Μπούντιμιρ / 16' Μαρτίν, 71' Ντόβμπικ, 80' Τσιγκάνκοφ, 90' Α. Γκαρθία)
  • Μπέτις - Μαγιόρκα 2-0 (7' Ζοζέ, 65' Πέρεθ)
  • Θέλτα - Σεβίλλη 1-1 (22' Στάρφελτ / 84' Εν Νεσιρί)
  • 04/11 22:00 Ρεάλ Σοσιεδάφ - Μπαρτσελόνα
  • 05/11 15:00 Αλαβές - Αλμερία
  • 05/11 17:15 Βαλένθια - Γρανάδα
  • 05/11 19:30 Βιγιαρέαλ - Αθλέτικ
  • 05/11 22:00 Ρεάλ - Ράγιο Βαγεκάνο
  • 06/11 22:00 Χετάφε - Κάντιθ