ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Πόρτο - Σπόρτινγκ 3-0: Οι "δράκοι" κατασπάραξαν τα "λιοντάρια"

Η Πόρτο ήταν πολύ καλύτερη και επιβλήθηκε με 3-0 της Σπόρτινγκ στο ντέρμπι τίτλου της Primeira Liga.

Η Πόρτο πήρε με 3-0 το ντέρμπι τίτλου με τη Σπόρτινγκ στο "Ντραγκάο" και μάλιστα με τέτοια άνεση που δεν αφήνει περιθώρια για το ποια ομάδα είναι το φαβορί για την κατάκτηση της φετινής Primeira Liga.

Τα "λιοντάρια" άρχισαν πιο καλά στον αγώνα, είχαν δοκάρι, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και σκόραραν με ριμπάουντ του Εβανίλσον στο 42'. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύο ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, όμως ο Ντιόγκο Κόστα είπε "όχι".

Στο 2ο ημίχρονο τα πράγματα έγιναν πιο περίπλοκα για την ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ, ειδικά από τη στιγμή που αποβλήθηκε ο Πέδρο Πόρο στο 75'. Ο Ματέους Ουρίμπε εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γκαλένο να ευστοχήσει από τα έντεκα μέτρα για το τελικό σκορ.