ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-0

New Image

To γκολ ποίημα του Κονσεϊσάο, χάρισε τη νίκη 1-0 στον ΠΑΟΚ κόντρα στον ΟΣΦΠ (vid)

Σ' ένα πραγματικό ντέρμπι αντάξιο των ονομάτων των δύο ομάδων όπου κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες, τα νεύρα, τα σκληρά μαρκαρίσματα αλλά και η δημιουργία αρκετών φάσεων μπροστά από τις εστίες, ο ΠΑΟΚ επικράτησε στις λεπτομέρειες...
Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος μπήκαν φουριόζοι και με οδηγό τον κόσμο που με την "καυτή" ατμόσφαιρα αποσυντόνισε τους ερυθρολεύκους, κατάφεραν να πετύχουν ένα γκολ το οποίο προήλθε από μοιραίο λάθος του Ντουντού που δεν συγχώρεσε ο Κονσεϊσάο.

Από την άλλη πλευρά οι Πειραιώτες με πολλά νέα πρόσωπα στην σύνθεσή τους "ξύπνησαν" στο δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν όμως δεν κατάφεραν να "γκρεμίσουν" το "τείχος" Χαλκιάς.

Αξίζει να σημειωθεί πως ντεμπούτο με την ερυθρόλευκη φανέλα έκανε ο Ματ Ντάρμπισαϊρ όπου πέρασε στο 61' στη θέση του Μήτρογλου, όμως εγκλωβίστηκε από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του ΠΑΟΚ (Κοντρέρας-Μάρκος Αντόνιο).

Πλέον οι δύο ομάδες θα ξεκαθαρίσουν τους λογαριασμούς τους στις 4 Μαρτίου στο "Γ. Καραϊσκάκης" με στόχο την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου hellas online.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Μάρκος Αντόνιο, Δάρλας, Κοντρέρας, Λίνο (92' Μπαλάφας), Αραμπατζής, Γκαρσία, Κονσεϊσάο, Ίβιτς (40' Βερόν), Σορλέν, Αναστασάκος (79' Αθανασιάδης).

Oλυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Γκαλίτσιος (80' Όσκαρ), Ζεβλάκοβ, Α. Παπαδόπουλος, Πάντος, Τοροσίδης, Τζόρτζεβιτς (76' Λεονάρντο), Ντουντού, Μπελούτσι, Μήτρογλου (61' Ντάρμπισαϊρ).

Σάντος VS Βαλβέρδε

Την καλύτερη ενδεκάδα -δεδομένων των απουσιών- παρέταξε ο Φερνάντο Σάντος, επιλέγοντας το αγαπημένο του σύστημα 4-4-1-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Χαλκιάς, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Κοντρέρας και Μάρκος Αντόνιο, αριστερό μπακ ήταν ο Δάρλας, δεξιά ο Αραμπατζής, στα χαφ ήταν οι Γκαρσία και Σορλέν, στο αριστερό άκρο ο Λίνο, δεξιά ο Κονσεϊσάο, σε ελεύθερο ρόλο ο Ίβιτς και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Αναστασάκος.

Από την άλλη πλευρά ο Ερνέστο Βαλβέρδε παρέταξε την ομάδα του με πολλές αλλαγές, χρησιμοποιώντας παίκτες που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής (Γκαλίτσιος, Μήτρογλου), όμως δεν άλλαξε το επιτυχημένο 4-4-1-1. Την ερυθρόλευκη εστία υπερασπίστηκε ο Αντώνης Νικοπολίδης, σέντερ μπακ ήταν ο Ζεβλάκοβ μαζί με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο, αριστερά προτιμήθηκε ο Πάντος από τον Λεονάρντο, δεξί μπακ ήταν ο Γκαλίτσιος, αμυντικά χαφ ήταν οι Ντουντού και Πατσατζόγλου, αριστερά ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, στο δεξί άκρο ο Τοροσίδης πήρε τον ρόλο του τραυματία Γκαλέτι, ενώ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μήτρογλου ήταν ο Μπελούτσι.

Η Τούμπα τους έδωσε φτερά...

Η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετική, το ίδιο και ο ρυθμός του αγώνα. Από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος μπήκαν πολύ δυνατά και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους ερυθρολεύκους που ήταν φανερά επηρεασμένοι από την "καυτή" Τούμπα.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις άγριες διαθέσεις του από πολύ νωρίς καθώς μετά το σουτ του Ίβιτς στο 4', ο Λίνο έφτασε κοντά στο γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως το σουτ του τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Αντώνη Νικοπολίδη.

Οι παίκτες του δικεφάλου είχαν πάρει για τα καλά τα ηνία του αγώνα, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων τόσο στην μεσαία γραμμή όσο και στην άμυνα. Οι πολλές αδυναμίες του Γκαλίτσιου, οδήγησαν τον ΠΑΟΚ να απειλεί κυρίως από την αριστερή πτέρυγα με τον πάντα επικίνδυνο Λίνο.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας έκαναν το πρώτο τους σούτ στο 25' με τον Ντουντού, όμως ο Χαλκιάς δεν ανησύχησε και μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

... και ο Κονσεϊσάο το προβάδισμα

Τα λάθη στην ερυθρόλευκη άμυνα συνεχίστηκαν και στο 29ο λεπτό ο Κονσεϊσάο δεν το συγχώρεσε... Ο Ντουντού έκανε άθελα του πάσα στον αρχηγό του ΠΑΟΚ που βλέποντας έξω από την εστία του τον Νικοπολίδη έκανε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με εντυπωσιακό τρόπο.

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως έβρισκαν παντού κλειστούς διαδρόμους από την πολυπρόσωπη και αλάνθαστη άμυνα του ΠΑΟΚ. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά το σουτ του Ντουντού στο 44' και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπελούτσι δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για τον Ολυμπιακού και έτσι το ημίχρονο βρήκε τους παίκτες του δικεφάλου να έχουν προβάδισμα ενός γκολ.

Μπήκε σαν Ολυμπιακός...

Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι μπήκαν μεταμορφωμένοι -προς το καλύτερο- και με το πόδι στο γκάζι λίγο έλειψε να πιάσουν στον ύπνο τους γηπεδούχους. Ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (46') ο Ντουντού έπιασε την κεφαλιά μετά από φάουλ του Τζόρτζεβιτς, όμως ο Χαλκιάς ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Ζεβλάκοβ πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά μετά από το κόρνερ όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Το σκηνικό είχε αλλάξει άρδην στο δεύτερο μέρος και από ασπρόμαυρο είχε μετατραπεί σε ερυθρόλευκο. Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε κυνηγούσαν το γκολ της ισοφάρισης, όμως έβρισκαν μπροστά τους τον Χαλκιά. Στο 61' ο Βάσκος τεχνικός των Πειραιωτών πέρασε στην θέση του Μήτρογλου το νεοαποκτηθέντα Ματ Ντάρμπισαϊρ που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την ερυθυρόλευκη φανέλα.

... αλλά βρήκε μπροστά το τείχος-Χαλκιά

Τρία λεπτά αργότερα (64') οι νταμπλούχοι Ελλάδας έχασαν άλλη μια ευκαιρία, όταν ο Γκαλίτσιος έκανε σέντρα από δεξιά ο Τζόρτζεβιτς έκανε εν κινήση την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας του δικεφάλου φωναξε για άλλη μια φορά παρών, κρατώντας απαραβίαστη την εστία του.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και οι ευκαιρίες έδωσαν τις θέσεις τους στα σκληρά μαρκαρίσματα και τις μονομαχίες. Το γεγονός αυτό ευνόησε τον ΠΑΟΚ που είχε το προβάδισμα και κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, σπαταλώντας υπέρ του τα λεπτά.

Ο χρόνος κυλούσε με τον Ολυμπιακό να απειλεί με ανορθόδοξους τρόπους και να πέφτει στην παγίδα του παιχνιδιού του Φερνάντο Σάντος. Κι αν οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που κυνηγούσαν το γκολ, ο ΠΑΟΚ λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα του στο 88' όταν ο Αθανασιάδης δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ύστερα από κεφαλιά πάσα του Λίνο.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κάκου και οι γηπεδούχοι πήραν μια νίκη που μπορεί να τους χαρίσει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου hellas online. Όλα θα κριθούν στον Πειραιά...

Videos με τα γκολ της αναμέτρησης

To Live του αγώνα... από τον Γιώργο Μαρκόπουλο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ολυμπιακός
(Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Γκαλίτσιος, Ζεβλάκοφ, Α. Παπαδόπουλος, Πάντος, Τοροσίδης, Τζόρτζεβιτς, Ντουντού, Μπελούτσι, Μήτρογλου
Η 11άδα των γηπεδούχων ΠΑΟΚ
(Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Μάρκος Αντόνιο, Δάρλας, Κοντρέρας, Λίνο, Αραμπατζής, Γκαρσία, Κονσεϊσάο, Ίβιτς, Σορλέν, Αναστασάκος
1' Έναρξη αγώνα
1' Σχόλιο
Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν την έναρξη της αναμέτρησης, στη μνήμη του πρώην προέδρου του ΠΑΟΚ, Γιώργου Παντελάκη
4' Σουτ ΠΑΟΚ Ίβιτς
Πρώτη επίσκεψη του ΠΑΟΚ στα καρέ του Ολυμπιακού, με τον Ίβιτς να πιάνει το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ωστόσο ο Νικοπολίδης μπλόκαρε την μπάλα
7' Δοκάρι ΠΑΟΚ Λίνο
Εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίνο με την μπάλα όμως να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη και στη συνέχεια να απομακρύνεται από την περιοχή
15' Σχόλιο
Πολύ δυνατά έχει μπει ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να κάνει αρκετά λάθη σε άμυνα και μεσαία γραμμή
20' Σχόλιο
Όσο κυλούν τα λεπτά ο Ολυμπιακός φαίνεται να βρίσκει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας.
25' Σουτ Ολυμπιακός Ντουντού
Πρώτο σουτ του Ολυμπιακού, με τον Ντούντου να το επιχειρεί από το ύψος του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Χαλκιάς σε ετοιμότητα μπλόκαρε την μπάλα
29' Γκολ ΠΑΟΚ Κονσεϊσάο
Ο Ντουντού έκανε με ρίσκο την παράλληλη πάσα προς τον Ζεβλάκοφ μπροστά από την περιοχή, ο Πολωνός δεν κατάλαβε με αποτέλεσμα ο Κονσεϊσάο να γίνει κάτοχος της μπάλα και με έξοχο πλασέ να "κρεμάσει" τον Νικοπολίδη
33' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Α. Παπαδόπουλος
35' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Γκαλίτσιος
40' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με τον Βερόν να παίρνει τη θέση του Ίβιτς
44' Σουτ Ολυμπιακός Ντουντού
Μακρινό σουτ από τον Ντουντού, ο Τοροσίδης προσπάθησε να αλλάξει πορεία στην μπάλα η οποία ωστόσο κατέληξε μακριά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χαλκιά
45' Φάουλ Ολυμπιακός Μπελούτσι
Καλοχτυπημένο φάουλ από τον Μπελούτσι αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των γηπεδούχων
45' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Σορλέν
45' Έναρξη καθυστερήσεων 2 Λεπτά
45' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Αναστασάκος
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ντουντού
Ο Τζόρτζεβιτς με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην περιοχή, ο Ντουντού πήρε την κεφαλιά αλλά ο Χαλκιάς σε εγρήγορση αποσώβησε τον κίνδυνο με την μπάλα στη συνέχεια να καταλήγει κόρνερ
47' Κεφαλιά Ολυμπιακός Ζεβλάκοφ
Ο Μπελούτσι ανέλαβε την εκτέλεση του κόρνερ, ο Ζεβλάκοφ στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
55' Σχόλιο
Πιέζουν οι ερυθρόλευκοι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης προκειμένου να φτάσουν όσο πιο νωρίς μπορούν στην ισοφάριση
59' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Σορλέν
Εκτέλεση φάουλ από τον Λίνο, ο Σορλέν στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Ντουντού απομάκρυνε σε κόρνερ
61' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Ντάρμπισαϊρ στη θέση του Μήτρογλου
62' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Γκαρσία
64' Ευκαιρία Ολυμπιακός Τζόρτζεβιτς
Σέντρα του Γκαλίτσιου από τα δεξιά, ο Τζόρτζεβιτς με το κεφάλι από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Χαλκιά ο οποίος έπεσε και αποσόβησε το γκολ
65' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μπαλάφας
Για διαμαρτυρία ενώ πραγματοποιούσε προθέρμανση
67' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Δάρλας
67' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Τζόρτζεβιτς
69' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Βερόν
70' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Πατσατζόγλου
76' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Λεονάρντο στη θέση του Τζόρτζεβιτς
79' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Αθανασιάδης στη θέση του Αναστασάκου
80' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Όσκαρ στη θέση του Γκαλίτσιου
86' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ντουντού
87' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Τοροσίδης
88' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Αθανασιάδης
Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία. ο Λίνο έκανε την κεφαλιά πάσα προς τον Αθανασιάδη, με τον νεαρό επιθετικό του ΠΑΟΚ να μην μπορεί από δύσκολη γωνία να στείλει την μπάλα προς την εστία
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 Λεπτά
90' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ