ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ: Βιεϊρίνια, γεννημένος αρχηγός

Όταν η μπάλα "καίει" ο κάπτεν του ΠΑΟΚ δηλώνει "παρών" και σκοράρει τη στιγμή που η ομάδα του το έχει περισσότερο ανάγκη (VIDEOS).

Ο Βιεϊρίνια μετρά ήδη πέντε γκολ και δύο ασίστ τη φετινή αγωνιστική περίοδο, έναντι δύο τερμάτων και επτά τελικών πασών που είχε στην περασμένη αγωνιστική περίοδο.

Το σημαντικό, όμως, είναι ότι και τα πέντε γκολ που πέτυχε ήρθαν από την αρχή του 2019 και μετά, όταν ο ΠΑΟΚ αναζητούσε ηγέτες και ισχυρές προσωπικότητες να βγουν μπροστά έπειτα από τη φυγή του Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς.

Με το γκολ που πέτυχε από το σημείο του πέναλτι στον αγώνα με τον Πανιώνιο, ο Βιεϊρίνια έφτασε στα 45 σε όλες τις διοργανώσεις τα οποία έχει σκοράρει με τέσσερις διαφορετικές ομάδες.

2018/19/ΠΑΟΚ/5/2

*Το πρώτο μισό της περιόδου 2011-12 αγωνίστηκε στον ΠΑΟΚ και το Γενάρη μεταγράφηκε στη Βόλφσμπουργκ

ΤΑ "ΜΕΓΑΛΑ" ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΒΙΕΪΡΙΝΙΑ

Το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του Πορτογάλου είναι ότι σκοράρει συνήθως σημαντικά γκολ. Στα δύσκολα παιχνίδια όταν η μπάλα "καίει" ο Βιεϊρίνια δηλώνει σχεδόν πάντα "παρών" μόνο στα μεγάλα ματς που έχει παίξει με τη φανέλα του ΠΑΟΚ αλλά και με αυτή της Βόλφσμπουργκ.

Ας τολμήσουμε να φτιάξουμε ένα το top-5 από τα κορυφαία γκολ του κάπτεν των "ασπρόμαυρων":

1. 12/5/ 2018: Τελικός κυπέλλου Ελλάδας ΠΑΟΚ- ΑΕΚ. Ο Κάνιας κερδίζει ένα φάουλ σε θέση πλάγια αριστερά λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΚ. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ αναλαμβάνει την εκτέλεση ανοίγει το σκορ και το δρόμο για την κατάκτηση, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά του τροπαίου.

2. 10/12/2019: Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στην Τούμπα τον Ολυμπιακό σε έναν αγώνα κρίσιμο βαθμολογικά με τη διαφορά των δύο ομάδων να έχει πέσει στους 6. Η πρώτη φάση του ντέρμπι είναι μια κούρσα του Βιεϊρίνια από τα αριστερά και ένα σουτ με το δεξί.

3. 15/12/2015: Η Βόλφσμπουργκ αποκλείει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κερδίζοντας την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων στη Γερμανία με 3-2. Ο Βιεϊρίνια σκοράρει το 2-1 στο 29΄ σουτάροντας με το δεξί μετά από την εξαιρετική ασίστ του Τζούλιαν Ντράξλερ.

4. 26/2/2019: Μόλις 2΄πριν από την λήξη και της παράτασης στον προημιτελικό με τον Πανιώνιο ο ΠΑΟΚ κερδίζει πέναλτι. Την εκτέλεση του αναλαμβάνει – ποιος άλλος;- ο Βιεϊρίνια γνωρίζοντας ότι μόνο αν ευστοχήσει η ομάδα του θα προκριθεί. Η κατάληξη είναι γνωστή.

5. 29/5/2017: Η Βόλφσμπουργκ παίζει την κατηγορία στην έδρα της Μπράουνσβάιγκ, έχοντας ισχνό προβάδισμα της νίκης με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι. Στο 49΄η μπάλα βγαίνει στο ύψος με μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων από όπου ο Βιεϊρίνια σουτάρει, σκοράρει και κρατά τους Λύκους στη μεγάλη κατηγορία, στο τελευταίο παιχνίδι του με την φανέλα της Βόλφσμπουργκ.