LA LIGA

Αλαβές - Ζιρόνα 2-2: Οι Βάσκοι έκοψαν τη φόρα των Καταλανών στο 90+9'

Παίκτης της Αλαβές πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε PRINT SCREEN

Η Αλαβές απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Ζιρόνα στη Βιτόρια χάρη σε γκολ στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ζιρόνα ετοιμαζόταν για τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα, όμως η Αλαβές είχε τον τελευταίο λόγο στη Βιτόρια για την 35η αγωνιστική της La Liga και με το γκολ που σημείωσε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων απέσπασε ισοπαλία 2-2.

Ύστερα από τη νίκη στο καταλανικό ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα, η ομάδα του Μίτσελ είχε μια εξίσου απαιτητική βραδιά, με διαφορετικά χαρακτηριστικά. Το γκολ του Έρικ Γκαρθία μόλις στο 4ο λεπτό έβαλε τις βάσεις της νίκης, όμως ο Γιον Γκουρίδι στο 12' ισοφάρισε σε 1-1 για τους Βάσκους, που χτύπησαν κυρίως μέσω αντεπιθέσεων.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ αφού ο Γιάνχελ Ερέρα φρόντισε γι' αυτό στο τέλος του 1ου μέρους και με το μομέντουμ του 2-1 κυριάρχησαν στο 2ο ημίχρονο και απειλήθηκαν ξανά μόνο στα τελευταία λεπτά. Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκουρίδι νίκησε ξανά τον Πάουλο Γκασανίγκα και δούλεψε για την Μπαρτσελόνα, που έχει την ευκαιρία να ανακτήσει τη 2η θέση.