ΗΡΑΚΛΗΣ

OΦΗ-Ηρακλής 1-0

New Image

Με οδηγό το "Παγκρήτιο" ο ΟΦΗ εξακολουθεί να κάνει ευρωπαϊκά όνειρα

Η ομάδα του Ραϊνερ Μάουρερ έδειξε ψυχικά αποθέματα και κατέκτησε το τρίποντο. Και όλα αυτά ενώ έπεται και ενίσχυση καθώς στις εξέδρες βρέθηκε ο 27χρονος Σέρβος μέσος, Αλεξάντερ Σίμιτς ο οποίος παρακολούθησε το παιχνίδι και θα περάσει από ιατρικές εξετάσεις.
Στην αντίπερα όχθη ο Ηρακλής αν και είχε την υπεροχή δεν κατάφερε να δημιουργήσει αξιόλογες φάσεις στην αντίπαλη εστία με αποτέλεσμα να φύγει με σκυμμένο το κεφάλι από τον αγωνιστικό χώρο και να μην καταφέρει να δώσει συνέχεια στη νίκη της περασμένης αγωνιστικής επί του ΠΑΟΚ, στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
OΦΗ(Ραϊνερ Μάουρερ):Σηφάκης, Ουέλινγκτον, Αρβανίτης, Μπελεβώνης(36' Τσίπεφ), Πίτσος, Ντρούλιτς(75' Νουαφόρ), Οφορίκουε, Ισά(76' Κουνενάκης), Ρουμπάκης, Σφακιανάκης, Κωνσταντινίδης.

Ηρακλής(Γιόζεφ Μπουμπένκο):Αμπάρης, Κατσαμπής, Μπιλίσκοφ, Ρίβας(65' Φορτούζι), Σνάουτσερ, Μαυρογενίδης, Χλωρός, Ερέρα(78' Παπαπαστόλου), Δρούγας(64' Δρούγας), Δέντσας, Αλιούτα.

Διαιτητής: Ζανετίδης
td> Με μια ματιά
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και από τα πρώτα λεπτά είχαν το πάνω-χέρι στο παιχνίδι καθώς οι Κρητικοί ξεκίνησαν...μουδιασμένα τον αγώνα. Η πρώτη καλή στιγμή ωστόσο άνηκε στον ΟΦΗ στο 23’ όταν ο Ντρούλιτς έπιασε το σουτ από καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά ο Αμπάρης απομάκρυνε.

Ο "Γηραιός" απάντησε έχοντας μία καλή στιγμή με τον Ρίβας στο 25΄, ωστόσο στο 32΄οι αριθμητικές ισορροπίες ανατράπηκαν όταν ο διαιτητής Ζανετίδης απέβαλε τον Σφακιανάκη μετά από διαπληκτισμό του με τον Δρούγα. Ο Ραϊνερ Μάουρερ αναγκάστηκε να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του και αντικατέστησε στο 36΄ τον Μπελεβώνη με τον Τσίπεφ. Ο Βούλγαρος όμως έμελλε να αποδειχθεί ως η "χρυσή" αλλαγή του Γερμανού τεχνικού, καθώς πιστοποίησε για μία ακόμη φορά ότι διαθέτει πολύ δυνατό σουτ.

Ήταν το 44’ όταν σε εκτέλεση φάουλ, ο Ουέλινγκτον πάσαρε στον Τσίπεφ και εκείνος με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αμπάρη, ανοίγοντας το σκορ. Έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν με τις καλύτερες προυποθέσεις στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα σε αντίθεση με τον Ηρακλή ο οποίος παρά το αριθμητικό του πλεονέκτημα και την υπεροχή του, βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Στην επανάληψη οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν πιο επιθετικά με στόχο να απαντήσουν στο γκολ του Τσίπεφ και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όμως η υπεροχή τους ήταν ανούσια. Ο ΟΦΗ μάλιστα ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις του και στο 62΄ ο Τσίπεφ απείλησε ξανά με εκτέλεση φάουλ με την μπάλα αυτή την φορά να περνά λίγο έξω από την εστία του Αμπάρη. Μάλιστα στο επόμενο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρουμπάκης έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Γιόζεφ Μπουμπένκο αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα ρίχνοντας στον αγώνα, τόσο το νέο απόκτημα του Ηρακλή, τον Ρουμάνο Ίλιε όσο και τον Φορτούζι, όμως ο Ηρακλής δεν μπορούσε να απειλήσει, με την ομάδα του Ραϊνερ Μάουρερ να αμύνεται μαζικά με στόχο να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Έτσι με το τελευταίο σφύριγμα οι Κρητικοί πανηγύρισαν τη νίκη που αποκτά μεγαλύτερη αξία από τη στιγμή που αγωνίστηκαν για σχεδόν μία ώρα με παίκτη λιγότερο.
td> Όλα τα λεφτά...
Ο Βούλγαρος Τσίπεφ που πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή και πέτυχε το γκολ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, με τον προπονητή του Ραϊνερ Μάουρερ να πραγματοποιεί μία "χρυσή" όπως αποδείχθηκε αλλαγή.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την ενέργεια του Σφακιανάκη που ανάγκασε τον ΟΦΗ να αγωνιστεί από το 32’ με αριθμητικό μειονέκτημα στο παιχνίδι.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

OΦΗ:Σηφάκης, Ουέλινγκτον, Αρβανίτης, Μπελεβώνης, Πίτσος, Ντρούλιτς, Οφορίκουε, Ισά, Ρουμπάκης, Σφακιανάκης, Κωνσταντινίδης.

Ηρακλής:Αμπάρης, Κατσαμπής, Μπιλίσκοφ, Ρίβας, Σνάουτσερ, Μαυρογενίδης, Χλωρός, Ερέρα, Δρούγας, Δέντσας, Αλιούτα.

Διαιτητής: K. Zανετίδης

1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Oι φιλοξενούμενοι έχουν μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων.
18' Φάουλ ΟΦΗ
Εκτέλεση από τον Ντρούλιτς η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Αμπάρη.
18' Κίτρινη κάρτα Hρακλής Σνάουτσερ
23' Ευκαιρία ΟΦΗ
O Nτρούλιτς βρέθηκε στο κέντρο της άμυνας του Ηρακλή, το δυνατό σουτ που πραγματοποίησε έδιωξε ο Αμπάρης.
25' Ευκαιρία Hρακλής
O Hρακλής ισοφαρίζει τις ευκαιρίες, με τον Ρίβα
27' Κεφαλιά Hρακλής
Ο Ερέρα έπιασε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή, έδιωξε όμως ο Σηφάκης.
30' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Μπελεβώνης
32' Κόκκινη κάρτα ΟΦΗ Σφακιανάκης
Ο παίκτης του ΟΦΗ αποβάλλεται για διαπλητισμό με τον παίκτη του Ηρακλή Δρούγα.
36' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ Μπελεβώνης
Ο Τσίπεφ μπαίνει στον αγώνα.
40' Σχόλιο
Ο Ηρακλής ελέγχει το παιχνίδι, μετά την αποβολή του Σφακιανάκη, δημιουργώντας προϋποθέσεις για να φτάσει στο γκολ.
43' Κίτρινη κάρτα Hρακλής Αλιούτα
44' Γκολ ΟΦΗ Τσίπεφ
Σε εκτέλεση φάουλ ο Ουέλινγτον πάσαρε στον Ντρούλιτς και αυτός στον Τσίπεφ, που με σουτ άνοιξε το τείχος και το σκορ για τους γηπεδούχους
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Σχόλιο
Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά καθώς θέλει την ισοφάριση.
57' Σχόλιο
Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούν να βρουν το αντίδοτο στο γκολ του Τσίπεφ, παρά τις προσπάθειες που κάνουν.
61' Κίτρινη κάρτα Hρακλής Κατσαμπής
62' Φάουλ ΟΦΗ
Ο Τσίπεφ εκτέλεσε το φάουλ και η μπάλα έφυγε έξω από την εστία του Αμπάρη σε κόρνερ.
63' Κόρνερ ΟΦΗ
Ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ ο Ρουμπάκης με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.
64' Αλλαγή παίκτη Hρακλής Δρούγας
Ο Ίλιε μπήκε στον αγώνα.
65' Αλλαγή παίκτη Hρακλής Ρίβας
Ο Φορτούζι μπήκε στον αγώνα.
68' Ευκαιρία Hρακλής
Πάσα του Μαυρογενίδη στον Φορτούζι, ο δεύτερος πλάσαρε αλλά απέκρουσε σωτήρια ο Σηφάκης.
73' Σχόλιο
Ο αγώνας συνεχίζεται στον ίδιο ρυθμό με τον Ηρακλή να προσπαθεί να φθάσει στην ισοφάριση και τον ΟΦΗ να χτυπάει στις αντεπιθέσεις.
74' Κίτρινη κάρτα Hρακλής Ίλιε
75' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ Ντρούλιτς
Ο Νουαφόρ μπήκε στον αγώνα.
76' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ Ισά
Ο Κουνενάκης μπήκε στον αγώνα.
78' Αλλαγή παίκτη Hρακλής Ερέρα
Ο Παπαποστόλου μπήκε στον αγώνα.
80' Σχόλιο
Ο Ηρακλής πιέζει απέναντι στον ΟΦΗ, που προσπαθεί να κρατήσει το υπέρ του σκορ παίζοντας μαζική άμυνα.
82' Κίτρινη κάρτα Hρακλής Μπιλίσκοφ
90' Έναρξη καθυστερήσεων
91' Κίτρινη κάρτα Hρακλής Αμπάρης