SUPER LEAGUE 2

Νίκη Βόλου - Μακεδονικός 1-2: Σπουδαίο τρίποντο για τους φιλοξενούμενους

SUPERLEAGUE-2 / 2023-2024 /  -   (  / EUROKINISSI)
SUPERLEAGUE-2 / 2023-2024 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Μακεδονικός κέρδισε εκτός έδρας τη Νίκη Βόλου με 2-1 με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης.

Την ήττα μετά από πέντε σερί νίκες γνώρισε η Νίκη Βόλου η οποία έχασε στην έδρα της 2-1 από τον Μακεδονικό στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής στον Βόρειο Όμιλο,

Ο Μακεδονικός με αυτή τη νίκη μάλιστα σκαρφάλωσε στην 5η θέση με 13 βαθμούς, όσους και η Κοζάνη και κράτησαν τους ηττημένους στους 15 και την 3η θέση, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο τον Λεβαδειακό που έχει 22, αλλά με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 2-0 με τέρματα του Ζαφειράκη στο 30' και αυτογκόλ του Αναστασίου στο 41'.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο, στο 61' είχαν δοκάρι με το σουτ του Μοράρ και στο 70' ο Περντρέου έπιασε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μοράρ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Κάσο στο 89' για το τελικό 1-2.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Μπαχανάκ, Ανδρέου, Αναστασίου (56′ Να’α), Κυριακίδης (77′ Πέττας), Παναγιωτίδης (67′ Τζιώρας), Γαβριηλίδης (46′ Λίταινας), Ριμπέιρο, Κρητικός (67′ Πολίτης), Μοράρ.

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Περντρέου, Χασάνογλου, Τσιλιγγίρης (73′ Λυμπεράκης), Σαραγιώτης, Πέδρο Λούκας, Χάσεκ (84′ Σανγκινέτι), Ζαφειράκης (63′ Λεωνιδόπουλος), Παναγιωτούδης, Ραμίρεζ (84′ Μελετίδης), Τσουκάνης, Σιμόνι (73′ Μπιανκόνι).

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής στον Α' όμιλο

• Αναγέννηση Καρδίτσας - Λεβαδειακός 2-0 (5' Κονίγλιο, 57' αυτ. Πίρινεν)
  • Απόλλων Πόντου - Αιολικός 0-1 (56' Σρνιτς)
  • Καμπανιακός - Ηρακλής 1-3 (16' Ταΐρης / 20' Τζόνσον Εμπό, 63' Σίλβα, 80' Κούστα)