EURO

Νίκες για φαβορί και... εκπλήξεις

Σκωτια

Η Γαλλία ηττήθηκε εντός έδρας 1-0 απο την Σκωτία. "Αναστήθηκε" η Ιταλία (2-1 την Ουκρανία)

1ος όμιλος

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έμεινε το ντέρμπι του ομίλου ανάμεσα στην Φινλανδία και την Πολωνία. Οι Φινλανδοί ήταν αυτοί που ήθελαν περισσότερο την νίκη προκειμένου να περάσουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας την Πολωνία, όμως ούτε η έδρα της έδωσε ώθηση, ούτε οι φάσεις του πρώτου ημιχρόνου δεν έγιναν γκολ με αποτέλεσμα να μείνει το 0-0. Οι γηπεδούχοι έχασαν μάλιστα μοναδική ευκαρία να προηγηθούν όταν στο 68' το σουτ του Νερεμένκο Τζούνιορ κατέληξε στο δοκάρι του Μπόρουτς. Η ισοπαλία ευνοεί τους Πολωνούς που παραμένουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας έχοντας δύο βαθμούς διαφορά απο τους Σκανδιναβούς.

Οι τελευταίες ελπίδες της Εθνικής Βελγίου για πρόκριση στην τελική φάση του EURO 2008 εξανεμίστηκαν μετά την ισοπαλία στο Καζακστάν. Οι Βέλγοι ευτύχησαν να πρηγηθούν με δύο γκολ όμως οι Καζάκοι δεν το έβαλαν κάτω και πήραν τελικά το βαθμό της ισοπαλίας. Συγκεκριμένα ο Γκέρερτς έβαλε το Βέλγιο μπροστά στο σκορ στο 12ο λεπτό, ενώ ο Μιράλας διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Καζακστάν. Πέντε λεπτά πριν απο την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Μπιάκοφ μείωσε για τους γηπεδούχους, ενώ στο 73' ο Σμάκοφ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Καζακστάν-Βέλγιο 2-2 (40' Μπιάκοφ, 73' Σμάκοφ πεν./ 12' Γκέρερτς, 25' Μιράλας)

2ος όμιλος

Η Σκωτία πέτυχε μια απο τις σημαντικότερες νίκες στην σύγχρονη ιστορία της, καθώς επικράτησαν της Γαλλίας με 1-0 και "σκαρφάλωσαν" στην κορύφή του ομίλου, οδηγώντας τους "τρικολόρ" εκτός τελικής φάσης. Το "χρυσό" γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο ΜακΦάντεν στο 64'.

Η Ιταλία ήξερε οτι κόντρα στην Ουκρανία παίζει την ύπαρξη της και κατάφερε τελικά να φύγει απο το Κίεβο με τη νίκη. Οι γηπεδούχοι απο την άλλη, έχασε και άλλο έδαφος στην μάχη της πρόκρισης και χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια για να επιστρέψει στο κόλπο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 40' με τον Ντι Νατάλε, ο Σεφτσένκο ισοφάρισε στο 71', αλλά έξι λεπτά αργότερα ο Ντι Νατάλε χάρισε τη νίκη στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια, που σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα της Γαλλίας, βρέθηκε σε θέση ισχύος.

Σε μια αναμέτρηση χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον η Λιθουανία επικράτησε 2-1 των Ν. Φερόε. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν φουριόζοι και προηγήθηκαν με τον Γιανκάουσκας (5'), όμως απο εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν τα κατάφεραν. Μάλιστα, στην επανάληψη βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στο 53' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντανιλεβίτσιους. Απο εκεί και πέρα το μόνο που άλλαξε ήταν το σκορ, καθώς στο 93' ο Γιάκομπσεν διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Λιθουανία-Ν. Φερόε 2-1 (8' Γιανκάουσκας, 53' Ντανιλεβίτσιους/93' Γιάκομπσεν)
Ουκρανία-Ιταλία 1-2 (71' Σεφτσένκο - 40', 77' Ντι Νατάλε)

4ος όμιλος

Η Τσεχία με γκολ του Γιανκουλόφσκι στο 15ο λεπτό νίκησε 1-0 την Ιρλανδία και "σκαρφάλωσε" στην δεύτερη θέση του ομίλου, ρίχνοντας στην 3η θέση του ηττημένους, που ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση και με δέκα παίκτες, καθώς στο 61' αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Χαντ. Τώρα πλέον οι παίκτες του Κουν έχουν το πάνω χέρι για την πρόκριση, παρά το γεγονός οτι έχουν στο πρόγραμμα τους την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Γερμανία.

Επιβλητική νίκη σημείωσε η Ουαλία στην έδρα της Σλοβακία επικρατώντας με 5-2 και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας του 4ου Ομίλου. Οι Σλοβάκοι άνοιξαν το σκορ στο 11' με τον Μίνταλ, όμως ο Ίστγουντ στο 22' και δύο γκολ του Μπέλαμι στο 34' και στο 41' έφεραν τους Ουαλούς μπροστά στο σκορ με 3-1. Ο Μίνταλ μείωσε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 57΄λεπτό πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ αλλά και της ομάδας του, όμως το αυτογκόλ του Ντούριτσα 78' και το γκολ του Ντέιβις στο 90' έδωσαν μια μεγάλη σε έκταση νίκη για τους Ουαλούς διαμορφώνοντας το τελικό 5-2.

Η Κύπρος δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στο Σαν Μαρίνο και έφθασε σε μια άνετη επικράτηση με 3-0. Οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη δεν απειλήθηκαν ούτε μια φορά απο τους φιλοξενούμενους και με πρωταγωνιστή τον Στάθη Αλωνεύτη που πέτυχε δυο γκολ (41', 92') κατέκτησε μια απόλυτα δίκαιη νίκη. Να σημειωθεί οτι ο Μακρίδης (15') ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στην Κύπρο.

Σλοβακία-Ουαλία 2-5 (12', 57' Μίνταλ/22' Ίστγουντ, 34', 41' Μπέλαμι, 78' αυτ. Ντούριτσα, 90' Ντέϊβις)
Κύπρος-Σαν Μαρίνο 3-0 (15' Μακρίδης, 41, 92' Αλωνεύτης)

5ος όμιλος

Απο εκεί που η Αγγλία πετύχαινε γκολ με το σταγονόμετρο, ήρθαν οι δυο αναμετρήσεις με Ισραήλ και Ρωσία για να δείξουν οι παίκτες του ΜακΛάρεν οτι μπορούν να παίξουν και επιθετικό ποδόσφαιρο, Μετά την "τριάρα" επί του Ισραήλ ήταν η σειρά των Ρώσων να νιώσουν τον "θυμό" του Μάϊκλ Όουεν και της παρέας του. Ο επιθετικός της Νιουκάσλ σημείωσε τα δυο πρώτα γκολ (7', 31') για να έρθει λίγο πριν την λήξη ο Φέρντιναντ (85') να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Κροατία κόντρα στην Ανδόρα επικρατώντας με το επιβλητικό 6-0 εκτός έδρας και παρέμεινε στην πρώτη θέση του 5ου Ομίλου. Οι Κροάτες άνοιξαν το σκορ με τον Σρνα στον 34' , ενώ δύο γκολ του Πέτριτς στο 38' και στο 44' έδωσαν προβάδισμα τριών γκολ στους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό ο Κράνιτσαρ πέτυχε το 4-0, έξι λεπτά αργότερα ο Ντα Σίλβα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0, ενώ το επιθετικό κρεσέντο των Κροατών ολοκλήρωσε ο Ράκιτιτς στο 63' διαμορφώνοντας το τελικό 6-0. Αξίζει να σημειωθεί πως απο το 77ο λεπτό η Ανδόρρα αγωνιζόταν με δέκα παίκτες καθώς ο Γκαρσία τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα.

Σε μια αδιάφορη αναμέτρηση, FYROM και Εσθονία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Πιρόχα στο 17', για να ισοφαρίσει στο 30' ο Μαζνόφ για τους γηπεδούχους.

Ανδόρα-Κροατία 0-6 (34' Σρνα, 38' 44' Πέτριτς, 49' Κράνιτσαρ, 55' Ντα Σίλβα, 63' Ράκιτιτς)
FYROM-Εσθονία 1-1 (30' Μαζνόφ/17' Πιρόχα)
Αγγλία-Ρωσία 3-0 (7', 31' Όουεν, 84' Φέρντινταντ)