NATIONS LEAGUE

Nations League: Η Πορτογαλία διέλυσε την Τσεχία και προσπέρασε την Ισπανία που έχασε απ' την Ελβετία

Οι παίκτες της Πορτογαλίας πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Τσεχία για τη League A του Nations League 2022-2023 στο "Σινόμπο", Πράγα | Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2022 © 2022 PETR DAVID JOSEK/ASSOCIATED PRESS

Η Πορτογαλία επιβλήθηκε της Τσεχίας στην Πράγα και προσπέρασε την Ισπανία στο 2ο όμιλο της League A του Nations League, ύστερα από την ήττα της από την Ελβετία στη Σαραγόσα.

Τα πάνω κάτω ήρθαν στο 2ο όμιλο της League A στο Nations League, όπου η Ισπανία μπορούσε να "κλειδώσει" την πρωτιά από την 5η αγωνιστική, όμως πλέον είναι το αουτσάιντερ. Η Πορτογαλία προσπέρασε στην κορυφή ύστερα από το 4-0 στην Πράγα επί της Τσεχίας, η οποία με τη σειρά της βρέθηκε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Η αρχή του νήματος άρχισε να ξετυλίγεται στο "Σινόμπο", όπου η ομάδα του Φερνάντο Σάντος δεν αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα απέναντι στους γηπεδούχους. Ο αγώνας άρχισε με μία άτυχη στιγμή όπου συγκρούστηκαν Τόμας Βατσλίκ και Κριστιάνο Ρονάλντο, όμως αμφότεροι έβγαλαν κανονικά τον αγώνα. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας, ο Ντιόγκο Νταλότ έκανε το 1-0 και στις καθυστερήσεις ήταν η σειρά του Μπρούνο Φερνάντες να σκοράρει από κοντά.

Ο Ρονάλντο υπέπεσε σε πέναλτι λίγο αργότερα, όμως ο Πάτρικ Σικ έστειλε την μπάλα άουτ και με την έναρξη του 2ου μέρους ο Νταλότ νίκησε ξανά τον Βατσλίκ για το 3-0. Το γκολ αυτό έριξε το ρυθμό του παιχνιδιού, με τους Ίβηρες να έχουν εξασφαλίσει το "τρίποντο", να βρίσκουν τέταρτο γκολ στο τέλος με τον Ντιόγκο Ζότα και να περιμένουν να μάθουν τις εξελίξεις από τη Σαραγόσα.

Στο "Ρομαρέδα", η Ελβετία ξέφυγε από την τελευταία θέση ύστερα από τη νίκη 2-1 επί της Ισπανίας. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε είχε συνεχώς την μπάλα στα πόδια της, όμως η κυκλοφορία της δεν οδήγησε σε ευκαιρίες. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επικίνδυνοι και δη από στημένες φάσεις. Ένα κόρνερ στο 21' έχρισε σκόρερ τον Μάνουελ Ακάντζι, όμως ο αγώνας είχε δρόμο ακόμα.

Το 2ο ημίχρονο άρχισε με τις ίδιες προδιαγραφές, αλλά σε μία κόντρα στο 55' η Ισπανία βρήκε την ισοφάριση με τον Τζόρντι Άλμπα. Η χαρά διήρκεσε για τρία λεπτά, αφού από νέο κόρνερ και αναμπουμπούλα στη μικρή περιοχή, ο Έρικ Γκαρθία σημείωσε αυτογκόλ. Στα λεπτά που απέμεναν, η "φούρια ρόχα" δεν κατάφερε να βρει μεγάλες ευκαιρίες και δεν απέφυγε την πρώτη ήττα στον όμιλο, που πλέον δίνει τελικό για την πρωτιά στην Μπράγκα την επόμενη Τρίτη.

Η βαθμολογία στο 2ο όμιλο της League A

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Τσεχία - Πορτογαλία 0-4 (33', 52' Νταλότ, 45+3' Φερνάντες, 82' Ζότα)
  • Ισπανία - Ελβετία 1-1 (55' Άλμπα / 21' Ακάντζι)

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής

• 27/09 21:45 Πορτογαλία - Ισπανία
  • 27/09 21:45 Ελβετία - Τσεχία

Η βαθμολογία στον 1ο όμιλο της League B

• Αρμενία - Ουκρανία 0-5 (22' Τιμτσίκ, 57' Ζουμπκόφ, 69', 84' Ντόβμπικ, 81' Ιγκνατένκο)
  • Σκωτία - Ιρλανδία 2-1 (49' Χέντρι, 82' πέν. Κρίστι / 18' Ίγκαν)

• 27/09 21:45 Ιρλανδία - Αρμενία
  • 27/09 21:45 Ουκρανία - Σκωτία