SERIE A

Νάπολι - Σαλερνιτάνα 2-1: Λυτρωτής Ραχμάνι στο 90+6', απέτρεψε το κάζο από την ουραγό

Οι παίκτες της Νάπολι πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Ρεάλ για τη φάση των ομίλων του Champions League 2023-2024 στο "Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα", Νάπολη | Τρίτη 3 Οκτωβρίου 2023 © 2023/ALESSANDRA TARANTINO/AP IMAGES

Η ουραγός Σαλερνιτάνα δυσκόλεψε ακόμα έναν δυνατό αντίπαλο, αλλά στις καθυστερήσεις ο Αμίρ Ραχμάνι ολοκλήρωσε την ανατροπή της Νάπολι στο "Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα".

Η Νάπολι παραλίγο να γίνει το επόμενο θύμα της Σαλερνιτάνα, όμως το γκολ του Αμίρ Ραχμάνι στις καθυστερήσεις της έδωσε τη νίκη 2-1 στο "Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα" για την 20ή αγωνιστική της Serie A.

Οι ουραγοί της βαθμολογίας στηρίχθηκαν για ακόμα μία φορά σε ένα πανέμορφο γκολ του Αντόνιο Καντρέβα, με μακρινό δεξί φαλτσαριστό σουτ στο "παραθυράκι" του Πιερλουίτζι Γκολίνι και στη συνέχεια απλά επιχείρησαν να κρατήσουν αυτό το προβάδισμα.

Οι "παρτενοπέι" κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους με τον Ματέο Πολιτάνο να ισοφαρίζει, όμως οι υπόλοιπες ευκαιρίες, ελλείψει και του Βίκτορ Όσιμεν, ήταν λίγες και όχι απειλητικές.

Η Σαλερνιτάνα έδειχνε ότι θα έκανε ζημιά όπως πρόσφατα απέναντι στη Μίλαν κι ενώ δυσκόλεψε και τη Γιουβέντους την προηγούμενη αγωνιστική, χάνοντας στις καθυστερήσεις. Το σκηνικό επαναλήφθηκε, αφού στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αμίρ Ραχμάνι έκανε την ανατροπή κι έδωσε το "τρίποντο" στους πρωταθλητές.