SERIE A

Μόντσα - Ίντερ 2-2: Ο Καλντιρόλα στο 90+3' πάγωσε τους Μιλανέζους

COSMOTE

Η Ίντερ τιμωρήθηκε για το κακό παιχνίδι της που βασίστηκε στα λάθη της Μόντσα, η οποία με γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων απέσπασε ισοπαλία 2-2.

Η Ίντερ ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει μία άχαρη νίκη στη Μόντσα, όμως ο Λούκα Καλντιρόλα είχε διαφορετική άποψη. Με κεφαλιά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας 2-2 για τους "νεοφώτιστους" στην 17η αγωνιστική της Serie A και οδήγησε σε έξαλλους πανηγυρισμούς τον Αντριάνο Γκαλιάνι.

Ο αγώνας άρχισε εντυπωσιακά με τρία γκολ στα πρώτα 20 λεπτά. Μία ολιγωρία της άμυνας των γηπεδούχων έδωσε την ευκαιρία στον Ματέο Νταρμιάν να κάνει το 1-0 στο 10', όμως στην επόμενη φάση ο Πάτρικ Τσιούρια ισοφάρισε με πλασέ μέσα από την περιοχή. Στο 22', ο Λαουτάρο Μαρτίνες έκλεψε από τον Πάμπλο Μαρί έξω από τη μικρή περιοχή κι ανέκτησε το προβάδισμα των φιλοξενουμένων.

Οι παίκτες του Σιμόνε Ιντζάγκι προέρχονταν από τη σπουδαία νίκη επί της Νάπολι και επαναπαύστηκαν σε αυτό το 2-1. Άφησαν την μπάλα στους γηπεδούχους, που δοκίμασαν σε ορισμένες περιπτώσεις τα αντανακλαστικά του Αντρέ Ονανά.

Ο αγώνας όδευε προς το τέλος του και η δράση είχε μεταφερθεί στο γήπεδο των "νερατζούρι", όταν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων μια κεφαλιά του Καλντιρόλα έφερε τις δύο ομάδες στα ίσια και στέρησε την ευκαιρία από την Ίντερ να πιάσει τη Μίλαν στην 3η θέση.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

• Φιορεντίνα - Σασουόλο 2-1 (48' Σαπονάρα, 90+1' πέν. Γκονσάλες / 57' πέν. Μπεράρντι)
  • Γιουβέντους - Ουντινέζε 1-0 (86' Ντανίλο)
  • Μόντσα - Ίντερ 2-2 (11' Τσιούρια, 90+3' Καλντιρόλα / 10' Νταρμιάν, 22' Μαρτίνες)
  • 08/01 13:30 Σαλερνιτάνα - Τορίνο
  • 08/01 16:00 Λάτσιο - Έμπολι
  • 08/01 16:00 Σπέτσια - Λέτσε
  • 08/01 19:00 Σαμπντόρια - Νάπολι
  • 08/01 21:45 Μίλαν - Ρόμα
  • 09/01 19:30 Βερόνα - Κρεμονέζε
  • 09/01 21:45 Μπολόνια - Αταλάντα