SERIE A

Γιουβέντους - Ουντινέζε 1-0: Λύτρωση από Ντανίλο στο 86' πριν από τη Νάπολι

Ο Ντανίλο της Γιουβέντους σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Βιγιαρεάλ για τη φάση των 16 του Champions League 2021-2022 στο "Άλιαντς", Τορίνο | Τετάρτη 16 Μαρτίου 2022 © 2022/ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Το γκολ του Ντανίλο στο 86ο λεπτό έδωσε στη Γιουβέντους τη νίκη 1-0 απέναντι στη μαχητική Ουντινέζε πριν από το ντέρμπι κορυφής της Serie A κόντρα στη Νάπολι.

Η Γιουβέντους πανηγύρισε μία πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στη μαχητική Ουντινέζε με 1-0 χάρη σε γκολ του Ντανίλο στο 86' για τη 17η αγωνιστική της Serie A, πάτησε στη 2η θέση και πλέον έχει την ιδανική ψυχολογία για το επικείμενο ντέρμπι κορυφής απέναντι στη Νάπολι.

Ο αγώνας στο κατάμεστο "Άλιαντς Στέιντιουμ" διεξήχθη στη σκιά του χαμού του Τζιανλούκα Βιάλι, με το συγκινητικό γράμμα που διάβασε πριν από τη σέντρα ο Τζιανλούκα Πεσότο με σβηστά τα φώτα να δίνει τον τόνο της βραδιάς.

Οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι είχαν μια ελαφριά υπεροχή, ανά διαστήματα έκλεισαν τους αντιπάλους τους στο γήπεδό τους και είχαν κι ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, όμως ήταν κατά βάση άστοχοι. Η Ουντινέζε επέλεξε να ποντάρει στην ταχύτητα του Ισαάκ Σακσές, όμως ο Βόιτσιεχ Σέσνι δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, οι αλλαγές των δύο προπονητών δεν βοήθησαν, έστω κι αν ο Αλέγκρι είχε στη "φαρέτρα" του τους Φεντερίκο Κιέζα, Λεάντρο Παρέδες και Αρκάντιους Μίλικ. Τη λύση εν τέλει έδωσε ένας αμυντικός, ο Ντανίλο, ο οποίος έπειτα από μία καταπληκτική ενέργεια του Κιέζα έκανε το 1-0 προ κενής εστίας κι έδωσε το "τρίποντο" στη "γηραιά κυρία".

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

• Φιορεντίνα - Σασουόλο 2-1 (48' Σαπονάρα, 90+1' πέν. Γκονσάλες / 57' πέν. Μπεράρντι)
  • Γιουβέντους - Ουντινέζε 1-0 (86' Ντανίλο)
  • 07/01 21:45 Μόντσα - Ίντερ
  • 08/01 13:30 Σαλερνιτάνα - Τορίνο
  • 08/01 16:00 Λάτσιο - Έμπολι
  • 08/01 16:00 Σπέτσια - Λέτσε
  • 08/01 19:00 Σαμπντόρια - Νάπολι
  • 08/01 21:45 Μίλαν - Ρόμα
  • 09/01 19:30 Βερόνα - Κρεμονέζε