EUROPA LEAGUE

Μαρσέιγ - Μπράιτον 2-2: Οι Άγγλοι επέστρεψαν από 0-2 και κράτησαν πρώτη την ΑΕΚ

Ο Πασκάλ Γκρος της Μπράιτον πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Μαρσέιγ για τη φάση των ομίλων του Europa League 2023-2024 στο "Βελοντρόμ", Μασσαλία | Πέμπτη 5 Οκτωβρίου 2023 © 2023//DANIEL COLE/AP IMAGES

Η Μπράιτον γύρισε τον αγώνα στο "Βελοντρόμ" από δύο γκολ πίσω και με το 2-2 στο 88' πήρε τον πρώτο βαθμό της στην Ευρώπη και ταυτόχρονα κράτησε την ΑΕΚ επικεφαλής του 2ου ομίλου του Europa League.

Η Μαρσέιγ προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά, όμως η Μπράιτον την εμπόδισε να νικήσει έπειτα από πέντε αγώνες και απέσπασε ισοπαλία 2-2 στο "Βελοντρόμ" για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Europa League, κρατώντας πρώτη την... ΑΕΚ.

Στο ντεμπούτο του Τζενάρο Γκατούζο στον πάγκο των Γάλλων και στην Ευρώπη, η Μαρσέιγ μπήκε πολύ δυνατά και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και τα κενά των Άγγλων από το αριστερό άκρο της άμυνας για να βρει δύο γκολ σε δύο λεπτά.

Πρώτα ο Σανσέλ Μπεμπά στο 19' και ένα λεπτό αργότερα με τον Ζορντάν Βερτού πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων κι έβαλαν τις βάσεις για την πρώτη νίκη έπειτα από πέντε αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

Σε αυτό συνέβαλε και ο Πάου Λόπεθ με μία κομβική επέμβασή του στο 1ο μέρος, όμως στο 2ο βρέθηκε εκτεθειμένος όταν ο Πασκάλ Γκρος βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι για να μειώσει για τους φιλοξενούμενους.

Ο ρυθμός έπεσε, οι αλλαγές και τα φάουλ εμπόδισαν κάποια ομάδα να κυριαρχήσει στα τελευταία λεπτά και στο 88' οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης με εκτέλεση πέναλτι του Ζοάο Πέντρο.

• ΜΑΡΣΕΙΓ: Λόπεθ, Κλος, Μπεμπά, Μπαλέρντι, Μουρίγιο, Ρονζιέ, Βερτού (51' Ουναχί), Εντιάιγ (79' Λόντι), Χαρίτ, Κορέα (62' Σαρ), Ομπαμεγιάνγκ (62' Βιτίνισα)
  • ΜΠΡΑΙΤΟΝ: Στιλ, Λάμπτεϊ, Φαν Χέκε, Ντανκ, Φέλτμαν, Νταχούντ (67' Γκίλμουρ), Γκρος, Μαρτς (77' Αντινγκρά), Μιτόμα, Φατί (67' Πέντρο), Γουέλμπεκ (77' Φέργκιουσον)

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα στον 2ο όμιλο

• Άγιαξ - Μαρσέιγ 3-3 (9' Φορμπς, 20' Μπέρχαουζ, 52' Τέιλορ / 23' Κλος, 38', 78' Ομπαμεγιάνγκ)
  • Μπράιτον - ΑΕΚ 2-3 (30' πέν., 67' πέν. Πέντρο / 11' Σιντιμπέ, 40' Γκατσίνοβιτς, 84' Πόνσε)
  • Μαρσέιγ - Μπράιτον 2-2 (19' Μπεμπά, 20' Βερτού / 54' Γκρος. 88' πέν. Πέντρο)
  • ΑΕΚ - Άγιαξ 1-1 (74' Βίντα / 30' πέν. Μπέρχβαϊν)
  • 26/10 19:45 Μαρσέιγ - ΑΕΚ
  • 26/10 22:00 Μπράιτον - Άγιαξ
  • 09/11 19:45 Άγιαξ - Μπράιτον
  • 09/11 22:00 ΑΕΚ - Μάρσειγ
  • 30/11 19:45 ΑΕΚ - Μπράιτον
  • 30/11 22:00 Μαρσέιγ - Άγιαξ