LIGUE 1

Μαρσέιγ - Μονακό 1-1: Οι Μονεγάσκοι άντεξαν στην πίεση και έφυγαν με τον βαθμό από το Βελοντρόμ

Ο Αλέξις Σάντσες
Ο Αλέξις Σάντσες @ 2022 DANIEL COLE / AP IMAGES

Η Μαρσέιγ πάλεψε για να φέρει τούμπα το ματς με τη Μονακό στο Βελοντρόμ, ωστόσο αρκέστηκε απλώς στην ισοπαλία. Ο Βερετού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 17' και ο Αλέξις Σάντσες διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 47'.

Η Μαρσέιγ φιλοξένησε τη Μονακό στο Βελοντρόμ για το ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Ligue 1 και αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, μια ισοπαλία που ενδεχομένως να μην αφήνει καμία ικανοποιημένη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί και κατάφεραν να προηγηθούν με αυτογκόλ του Βερετού στο 17', ενώ στο 30' ο Ρούμπεν Μπλάνκο σταμάτησε με ωραία επέμβαση τον Μπεν Γεντέρ.

Στο δεύτερο 45λεπτο όμως αυτή που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο ήταν η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ και βρήκε γκολ με το... καλημέρα, καθώς ο Αλέξις Σάντσες έφερε στα ίσια το ματς στο 47ο λεπτό.

Ο Μπαλέρντι λίγο έλειψε να γίνει ήρωας για τους "φωκαείς" στο 73ο λεπτό, καθώς η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι του Νούμπελ.

Η τελευταία καλή στιγμή για τη Μαρσέιγ ήταν στο 88ο λεπτό, όταν το σουτ που επιχείρησε ο Παγέ πέρασε ελάχιστα άουτ. Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1. Η Μαρσέιγ έφτασε τους 43 βαθμούς και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την Παρί Σεν Ζερμέν, ενώ η Μονακό ακολουθεί στην τέταρτη θέση με 38 βαθμούς και νιώθει την ανάσα της πέμπτης Ρεν.

Μαρσέιγ: Μπλάνκο, Μπεμπά, Ζιζό, Κολάσινατς, Ιντέρ, Ρονζιέ, Βερετού (86' Γκι΄ργ), Ταβάρες, Μαλινόφσκι (86' Παγέτ), Γκεντουζί (46' Μπαλέρντι), Σάντσες.

Μονακό: Νούμπελ, Βάντερσον (90+2' Αγκιλάρ), Ντισασί, Μαριπάν, Ενρίκε, Φοφανά, Ματάτσο, Ντιατά (68' Γιάκομπς), Γκολόβιν, Μπεν Σεγκίρ (68' Γκνσάλο Μάρτινς), Μπεν Γεντέρ.