LIGUE 1

Λιλ - Μπρεστ 1-1: Ισοπαλία παρά τις ευκαιρίες των δύο ομάδων

Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ της Λιλ σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Λιόλ για τη Ligue 2020-2021, Λιόν | Κυριακή 25 Απριλίου 2021 © 2021 LAURENT CIPRIANI/ASSOCIATED PRESS

Η Λιλ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Μπρεστ στο "Πιερ Μορουά" για την 11η αγωνιστική της Ligue 1.

Αυτήν τη φορά το γκολ του Τζόναθαν Ντέιβιντ δεν ήταν αρκετό για τη Λιλ, η οποία στα τελευταία 15 παιχνίδια που σκόραρε ο Καναδός επιθετικός, έφτασε στη νίκη. Απέναντι στην Μπρεστ έμεινε στο 1-1 για την 11η αγωνιστική της Ligue 1 στο "Πιερ Μορουά" και απέτυχε να σκαρφαλώσει σε θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη στο βαθμολογικό πίνακα.

Ο 21χρονος διεθνής άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με το 7ο φετινό τέρμα του και το 18ο μέσα στο 2021 στην κατηγορία, πίσω μόνο από τον Κιλιάν Εμπαπέ με 20. Το 1ο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο όμως και η Μπρεστ δικαιούτο ένα γκολ που το βρήκε με πολλή δόση τύχης, χάρη σε ένα φάουλ του Ρομέν Φεβρ που κόντραρε στο τείχος.

Συναρπαστικό ήταν και το 2ο μέρος, με την Μπρεστ να παλεύει να βρει το γκολ της νίκης και τον Ίβο Γκρμπιτς να κάνει σωτήριες επεμβάσεις. Μία διπλή ευκαιρία στο τέλος για τους "λιλουά" θα μπορούσε να δώσει το "τρίποντο" στους γηπεδούχους, όμως το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.