ΙΤΑΛΙΑ

Κράτησε το αβαντάζ

Τότι-Ρόμα

Την κατάκτηση του όγδοου Κυπέλλου στην ιστορία της, και πρώτο μετά το 1991, πανηγυρίζει η ομάδα της "αιώνιας πόλης" καθώς κατάφερε να υπερασπιστεί το 6-2 που είχε κερδίσει την Ίντερ στο "Ολίμπικο"

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας, Ίντερ, κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 των "τζαλορόσι" στον δεύτερο τελικό που έγινε στο Μιλάνο, μία νίκη όμως που ήταν μόνο γοήτρου και τίποτα περισσότερο καθώς η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι είχε θριαμβεύσει με 6-2 στον πρώτο ματς του "Ολίμπικο".
Μετά από ένα άκαρπο και για τις δύο ομάδες 45λεπτο, η Ίντερ μπήκε δυνατά στην επανάληψη, πετυχαίνοντας δύο τέρματα με τους Κρέσπο (50') και Κρουζ (56'), γεγονός που της έδωσε δικαίωμα στην ελπίδα και στο... θαύμα καθώς χρειαζόταν ακόμη δύο τέρματα για να κάνει την ανατροπή.

Αυτή όμως δεν ήρθε ποτέ, με τον Περότα να μειώνει το σκορ σε 2-1 επτά λεπτά πριν το τέλος, και τους παίκτες της Ρόμα να στήνουν ένα τρελό πάρτι μαζί με τους οπαδούς τους, που ταξίδεψαν στο Μιλάνο.

Να σημειωθεί ότι αμφότεροι οι αντίπαλοι ολοκλήρωσαν τον τελικό με 10 παίκτες (72' Κόρντομπα με δεύτερη κίτρινη, 92' Πανούτσι με απευθείας κόκκινη), με την Ρόμα να παίρνει μία άτυπη ρεβάνς από τους "νερατζούρι", οι οποίοι τα δύο προηγούμενα χρόνια είχαν αναδειχτεί Κυπελλούχοι, νικώντας στον τελικό τους Ρωμαίου.

Με δηλώσεις του μετά την κατάκτηση του τροπαίου, ο τεχνικός της Ρόμα, Λουτσιάνο Σπαλέτι, υπογράμμισε ότι το Κύπελλο Ιταλίας είναι ουσιαστικά επιβράβευση των προσπαθειών των παικτών του τα δύο τελευταία χρόνια:

" Έχουμε κάνει σημαντικότατη πρόοδο τα δύο τελευταία χρόνια, κάτι που πιστοποιεί αυτός ο τίτλος. Οι παίκτες μου δούλεψαν πολύ για μεγάλο χρονικό διάστημα, και το αξίζουν, όπως οι οπαδοί μας και ο πρόεδρός μας, Φράνκο Σένσι. Πρόκειται για ένα σημαντικό επίτευγμα για όλους εμάς.

Αυτό είναι το πρώτο μου τρόπαιο ως προπονητής, γεγονός που με ευχαριστεί πολύ. Είχα ρωτήσει τον Ρομπέρτο Μαντσίνι εάν θα μπορούσε να δανείσει ένα τρόπαιο, σε περίπτωση που δεν κερδίζαμε.

Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να γίνει κάτι τέτοιο, και έχω επιτέλους ένα Κύπελλο να το δείχνω στους φίλους μου

", τόνισε χαρακτηριστικά ο αναμορφωτής της Ρόμα τα τελευταία χρόνια.

Έπεται και συνέχεια, λέει ο αρχηγός
Tην ίδια ώρα, ο αρχηγός και ηγέτης της Ρόμα, Φραντσέσκο Τότι, υποσχέθηκε ότι το τρόπαιο αυτό θα αποτελέσει το εφαλτήριο για την κατάκτηση ακόμη περισσοτέρων τίτλων.

" Αυτό το τρόπαιο είναι αφιερωμένο σε όλη την οικογένειά μου, που ήταν πάντα δίπλα μου, όχι μόνο στην κόρη μου. Είχαμε συνηθίσει να βλέπουμε την Ίντερ να νικάει στους τελικούς εναντίον μας, και ήταν σωστό να έρθει και η δική μας σειρά να σηκώσουμε κάποιο τρόπαιο.

Είχαμε έρθει εδώ με την επίγνωση ότι μπορούμε να τους νικήσουμε. Είμαι όμως σίγουρος ότι αυτό δεν θα είναι το τελευταίο τρόπαιο για αυτή την ομάδα, αλλά το πρώτο από πολλά άλλα, καθώς μας έχει γεμίσει με αυτοπεποίθηση. Τώρα είναι στο χέρι του προπονητή και της διοίκησης να κάνουν τις σωστές κινήσεις

", δήλωσε χαρακτηριστικά ο αρχηγός των "τζαλορόσι".

Την παραδοχή ότι η Ίντερ έχασε την ευκαιρία να πανηγυρίσει την κατάκτηση του νταμπλ, μετά το βαρύ 6-2, σκορ με το οποίο ηττήθηκε πριν από οκτώ βράδια στην Ρώμη, έκανε ο Ρομπέρτο Μαντσίνι:

" Η Ρόμα τα πήγε περίφημα στο πρώτο ματς. Τότε αγκάλιασαν ουσιαστικά το τρόπαιο", ξεκίνησε τις δηλώσεις ο τεχνικός των "νερατζούρι" και συνέχισε: " Είμασταν εξαιρετικοί απόψε. Κάναμε αυτό που επιθυμούσαμε και είμασταν απλά άτυχοι που δεν προηγηθήκαμε στο πρώτο ημίχρονο.

Συγχαρητήρια στην Ρόμα για το Κύπελλο
Δικαιούμασταν επίσης ένα πέναλτι που δεν είδε ο διαιτητής, ο οποίος δεν έκανε καθόλου καλό παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ με 2-0 όμως η αποβολή του Κόρντομπα και το γκολ του Περότα τελείσωσαν το ματς. Όμως θέλω να πλέξω το εγκώμιο της Ρόμα που άξιζε το τρόπαιο, με βάση και τα δύο παιχνίδια".

Παρόμοιες απόψεις με τον Μαντσίνι, είχε και ο βοηθός του, Σίνισα Μιχαϊλοβιτς: " Χάσαμε την κούπα στο Ολίμπικο, σε ένα παιχνίδι που έπρεπε να χάσουμε, όχι όμως να δεχτούμε και έξι γκολ. Σήμερα δείξαμε χαρακτήρα και ίσως να είχαμε αλλάξει τη μοίρα μας αν είχαμε πετύχει κάποιο τέρμα στο πρώτο μέρος.

Ίσως μάλιστα να έπρεπε να καταλογιστεί πέναλτι υπέρ μας σε μία ανατροπή που δέχτηκε ο Στάνκοβιτς στο πρώτο μέρος. Πάντως, η Ρόμα είναι σπουδαία ομάδα και άξιζαν το Κύπελλο, καθώς ήταν καλύτεροι από εμάς στα 180 συνολικά λεπτά. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο

", ολοκλήρωσε τις δηλώσεις του ο Σέρβος.