ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Καστοριά-Πανιώνιος 2-3

πανηγυρικο πανιωνιος

Αν και καρδιοχτύπησε στο τέλος ο Πανιώνιος πήρε την πρόκριση στο κύπελλο καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Καστοριάς με 3-2

Οι δύο πρώτες καλές φάσεις μπροστά από την εστία του Βασιλειάδη μετατράπηκαν σε γκολ για τον Πανιώνιο. Στο 6', ο ξεχασμένος Αραβίδης, με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κουτσόπουλος με σουτ, μετά από πάσα του Αραβίδη, διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, που έδειχνε ότι διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού.
Η Καστοριά δεν αντιστάθηκε αδυνατώντας να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία του Κρέσιτς, που πέρασε εύκολο απόγευμα στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Πανιώνιος προηγήθηκε 3-0 με τον Σιαλμά στο 51' αλλά η εξέλιξη του αγώνα δεν ήταν η ανάλογη για τους φιλοξενούμενους.

Η Καστοριά αντέδρασε και απείλησε με ισοφάριση τον Πανιώνιο. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αγωνιστική πτώση των "κυανέρυθρων" και την σιγουριά που εξασφάλιζε στον Πανιώνιο το 3-0 και πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Μείωσαν με δύο γκολ του Στεφανίδη στο 54' και στο 85', χωρίς όμως συνέχεια για την Καστοριά. Ο Στεφανίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 90' με κεφαλιά να στείλει το παιχνίδι στην παράταση αλλά η προσπάθεια του κατέληξε άουτ.

Λίνεν: "Αξίζαμε την πρόκριση"

Ικανοποιημένος από την πρόκριση αλλά όχι από την απόδοση στο τέλος όπου οι παίκτες του χαλάρωσαν με αποτέλεσμα η Καστοριά να απειλήσει με την ισοφάριση, εμφανίστηκε ο Έβαλντ Λίνεν στο τέλος του αγώνα. Ο Γερμανός προπονητής του Πανιωνίου, τόνισε πιο χαρακτηριστικά:" Αξίζαμε τη πρόκριση γιατί είμασταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και στα ενενήντα λεπτά. Βάλαμε δύο γρήγορα τέρματα και θα μπορούσαμε να σκοράρουμε και ένα τρίτο πρίν τη λήξη του ημιχρόνου για να καθαρίσουμε τον αγώνα πιο γρήγορα. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε κάποια λάθη με αποτέλεσμα να μειώσει η Καστοριά σε 3-2, πράγμα που θα μπορούσαμε να αποφύγουμε".

Το LIVE του αγώνα:

Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Δ.Α.Κ. Καστοριάς
Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Τρύφωνας (Κέρκυρας),Τάτσης (Ηπείρου)
Καστοριάς: Βασιλειάδης, Χατζηλιόντας, Χασιώτης, Μωραϊτης, Τσβέτκοβιτς, Ραπτόπουλος, Κομλιένοβιτς, Λαζαρίδης, Γκεμεντζίεφ, Στεφανίδης, Iασωνίδης
Πανιώνιος: Κρέσιτς, Μανιάτης, Κουτσόπουλος, Γκάσπαρ, Πλετς, Κουμορτζί, Βάγκνερ, Σκούφαλης, Σπυρόπουλος, Σιαλμάς, Αραβίδης

1' Έναρξη αγώνα
6' Γκολ Πανιώνιος Aραβίδης
Ο Σπυρόπουλος εκτέλεσε κόρνερ ο Αραβίδης έπιασε την κεφαλιά που κατέληξε στα δίχτυα του Βασιλειάδη.
16' Γκολ Πανιώνιος Kουτσόπουλος
Με σουτ του Κουτσόπουλου, μετά από πάσα του Αραβίδη, ο Πανιώνιος διπλασιάζει τα τέρματα.
20' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Πλετς
27' Δοκάρι Πανιώνιος Σκούφαλης
30' Σχόλιο
O Πανιώνιος ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και δεν απειλείται από τους γηπεδούχους.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Καστοριά Λαζαρίδης
Ο Φοινικόπουλος μπήκε στο παιχνίδι.
46' Αλλαγή παίκτη Καστοριά Κομνιένοβιτς
Ο Δριστέλλας μπήκε στο παιχνίδι.
51' Γκολ Πανιώνιος Σιαλμάς
Σέντρα του Μανιάτη ο Σιαλμάς με δυνατό σουτ αύξησε την διαφορά των γκολ.
52' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος Κουμορτζί
Ο Μάκος μπήκε στο παιχνίδι.
53' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος Κουτσόπουλος
Ο Καπετάνος μπήκε στο παιχνίδι.
54' Γκολ Καστοριά Στεφανίδης
Τε-α-τετ του Στεφανίδη με τον Κρέσιτς ο επιθετικός της Καστοριάς μειώνει το σκορ.
57' Αλλαγή παίκτη Καστοριά Γκεμεντζίεφ
Ο Σκίμπας μπήκε στον αγώνα.
65' Ευκαιρία Καστοριά
Δυνατό σουτ του Στεφανίδη ο Κρέσιτς έδιωξε σε κόρνερ.
74' Ευκαιρία Πανιώνιος
Δυνατό σουτ του Σκούφαλη η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
82' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος Σιαλμά
Ο Κόντι μπήκε στον αγώνα.
85' Γκολ Καστοριά Στεφανίδης
Με σουτ του Σεφανίδη έξω από την περιοχή
90' Ευκαιρία Καστοριά
Ο Στεφανίδης έπιασε κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.