ΗΡΑΚΛΗΣ

Εθνικός/Ολυμπιακός Β.-Ηρακλής 0-1

Ηρακλης πανηγυρικο

O Hρακλής πήρε έστω και δύσκολα το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας με την εκτός έδρας νίκη επί του Εθνικού/Ολυμπιακού Βόλου με 1-0

Ο Ηρακλής διατήρησε την εδαφική υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα που είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργήσει φάσεις για γκολ μπροστά από την εστία του Καραναστάση.
Ο "Γηραιός" έχασε την μεγάλη ευκαιρία του αγώνα με τον Χλωρό στο 21' όταν ο παίκτης του Ηρακλή δεν κατάφερε να νικήσει στο τετ-α-τετ τον πορτιέρο του Εθνικού/Ολυμπιακού Βόλο.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και απείλησαν την εστία του Μπαντή με τον Κοταρέλα στο 12' και τον Γέλοβατς στο 34' αλλά τα σουτ των παικτών του Εθνικού/Ολυμπιακού Βόλου δεν βρήκαν στόχο.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανοικτό καθώς δημιουργήθηκαν εκτέρωθεν προϋποθέσεις για γκολ. Η κατοχή ανήκει στους φιλοξενούμενους και τον Εθνικό/Ολυμπιακό Βόλου να προσπαθεί να φτάσει στην επίτευξη τέρματος με αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα διατηρήθηκε στο ίδιο επίπεδο. Ο Ηρακλής απειλήθηκε και λίγο έλειψε να γίνει η έκπληξη στο 74' με σουτ του Νασιόπουλου που κατέληξε άουτ.

Το γκολ της πρόκρισης για τον Ηρακλή το πέτυχε ο Χλωρός με πλασέ, μετά από σέντρα του Ραγκουέλ, δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Ο τεχνικός και παλαίμαχος παίκτης της Λάρισας Μιχάλη Ζιώγας προσπάθησε να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα, αλλά χωρίς επιτυχία.

To LIVE του αγώνα:
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: ΕΑΚ Βόλου

Διαιτητής: Παμπορίδης (Κιλκίς)

Βοηθοί: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Αραμπόπουλος (Φθιώτιδας)

Εθνικός/Ολυμπιακός Β.: Καραναστάσης, Σαρηγιαννίδης, Σκρέκας, Ευθυμιάδης, Μητσιόπουλος, Γέλοβατς, Ιορδανίδης, Νασιόπουλος, Παπαγιανόπουλος, Κόκκας, Κοταρέλας

Ηρακλής: Μπαντής, Ζμπόντσακ, Κατσαμπής, Μαλαγκένιο, Μαυρογενίδης, Χλωρός, Πουρσανίδης, Γκαρσία, Τσίνεγκε, Νικολόπουλος, Ραγκουέλ

1' Έναρξη αγώνα
10' Σχόλιο
Xωρίς φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.
12' Ευκαιρία Eθνικός/Ολυμπιακός Β.
Ο Κοταρέλας πέρασε τον Μαυρογενίδη και από το ημικύκλιο της περιοχής σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
15' Ευκαιρία Ηρακλής
Το δυνατο σουτ του Νικολόπουλου μπλόκαρε ο Καραναστάσης.
21' Ευκαιρία Ηρακλής
Ο Χλωρός με σουτ μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Καραναστάση.
29' Σχόλιο
To παιχνίδι έχει ζωντανέψει καθώς και οι δύο ομάδες ψάχνουν το γκολ.
34' Ευκαιρία Eθνικός/Ολυμπιακός Β.
Ο Γέλοβατς από ευνοϊκή θέση δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ όπως ήθελε και η μπάλα έφυγε άουτ.
43' Ευκαιρία Ηρακλής
Φάουλ του Γκαρσία αλλά ο Καραναστάσης με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε την μπάλα.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
53' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής Νικολόπουλος
Ο Κομβολίδης μπήκε στον αγώνα.
62' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής Μαυρογενίδης
Ο Ροντρίγκο μπήκε στον αγώνα.
64' Αλλαγή παίκτη Eθνικός/Ολυμπιακός Β. Ιορδανίδης
Ο Μητσόπουλος μπήκε στον αγώνα.
65' Σχόλιο
O Hρακλής παρότι έχει την εδαφική υπεροχή δεν μπορεί να επιβάλλει το παιχνίδι του και να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από την εστία των γηπεδούχων.
71' Αλλαγή παίκτη Eθνικός/Ολυμπιακός Β. Σκρέκας
Ο Μακρής μπήκε στον αγώνα.
72' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής Τσίνεγκε
Ο Μαρίνκοβιτς μπήκε στον αγώνα.
74' Ευκαιρία Eθνικός/Ολυμπιακός Β.
Σουτ του Νασιόπουλου η μπάλα έφυγε άουτ.
77' Γκολ Ηρακλής Χλωρός
Ο Ραγκουέλ έβγαλε την σέντρα, ο Καραναστασάσης δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα που κατέληξε στον Χλωρό και αυτός με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
78' Αλλαγή παίκτη Eθνικός/Ολυμπιακός Β. Μητσιόπουλος
Ο Τσατσαλίδης μπήκε στον αγώνα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων