ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Hλυσιακός-Ξάνθη 0-2

Ηλυσιακός - ξάνθη

Το πρώτο και σημαντικότερο βήμα για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας έκανε η Ξάνθη, αφού επικράτησε 0-2 του Ηλυσιακού εκτός έδρας

Οι ακρίτες έδειξαν, χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα, ότι ήταν ανώτερη ως ομάδα από τους αντιπάλους τους στην διάρκεια του παιχνιδιού, διατηρώντας τον έλεγχο σε όλο το 90λεπτο.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Μπαλτιμάς, Ψαρρής, Νίτης, Γκαρέ, Σωτήρογλου(85' Μερμίγκης), Μανωλιάδης(90' Τσικτσίρης), Ντάγκας(87'Φορτσέτι), Κόγιογλου, Γκοσποντίνοφ, Κοζανίδης, Ρέιζερ

ΞΑΝΘΗ: Μάλαρτζ, Φλίσκας, Άντζας, Βίζιο, Σονκό(78' Μεσέρα), Κωστούλας, Γαρπόζης(85' Ριζογιάννης), Μπάρκογλου, Μπαϊκαρά, Ζουέλα(45' Καζάκης), Λαμπριάκος.

Διαιτητής: Δ. Καλόπουλος
td> Με μια ματιά
Οι δύο ομάδες δεν μπήκαν με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στον αγώνα , καθώς προέρχονταν από ήττες στα πρωταθλήματα που συμμετέχουν. Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν στο γήπεδο τους χωρίς τον βασικό επιθετικό της ομάδας Ηλία Κάμπα, ενώ και ο Σάββας Κωφίδης δεν είχε στην διάθεση του τον Μαχράτζε.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι με αλλαγές στην διάταξη της ομάδας τους, είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να φροντίζουν τα νώτα τους, δείχνοντας περισσότερο φοβισμένοι από την ακριτική ομάδα.

Ο αγώνας στο πρώτο τέταρτο εξελίχθηκε στον χώρο του κέντρου, με υποψία φάσεων μπροστά από τις δύο εστίες. Η Ξάνθη προσπάθησε να αναπτυχθεί από τα πλάγια με τους Σονκό και Μπαϊκαρά, διασπώντας την άμυνα των γηπεδούχων, κάτι που κατάφερε στο 22΄ λεπτό με τον Λαμπριάκο ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Γαρπόζη.

Οι παίκτες της Ξάνθης από το σημείο αυτό και για το υπόλοιπο του παιχνιδιού, δεν επιδίωξαν να φανούν απειλητικοί μπροστά από την εστία του Μπαλτιμά, αφού πλέον είχαν το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση. Αντίθετα γύρισαν πίσω με σκοπό την διατήρηση του υπέρ τους σκορ, δίνοντας χώρο στους γηπεδούχους που προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες στην εστία του Μάλαρτζ, με κύριο εκφραστή και δημιουργό αυτών των επιθέσεων τον Ψαρρή από την δεξιά πλευρά. Ωστόσο, οι προσπάθειες που επιχείρησαν δεν κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον ρυθμό που είχαν στο πρώτο μισό του ματς, καθώς ήξεραν ότι οι παίκτες του Φώτη Θανέλα θα προσπαθούσαν να επιτεθούν για ένα γρήγορο γκολ, διώχνοντας παρόλο αυτά όποιαδήποτε απειλή μπροστά από την εστία τους, που θέλησαν να δημιουργήσουν οι παίκτες του Ηλυσιακού.

Tα μακρινά σουτ έξω από την περιοχή ήταν ο τρόπος ανάπτυξη του Ηλυσιακού και κατά διαστήματα έκανε αισθητή την παρουσία του μπροστά από την εστία του Μάλαρτζ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Αντίθετα, ο Γαρπόζης σε αιφνιδιασμό της ομάδας του ύστερα από μπαλιά του Βίζιο, διπλασίασε τα τέρματα για την Ξάνθη στο 74', κλειδώνοντας τη νίκη και παράλληλα όπως όλα δείχνουν την πρόκριση για την ομάδα του.

Στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Ξάνθη να κάνει ότι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και τους δύο προπονητές να αναλώνονται στην πραγματοποίηση των αλλαγών των ομάδων τους.
td> Όλα τα λεφτά...
Ο κόσμος του Ηλυσιακού που έδωσε δυναμικό "παρών" στον αγώνα και στήριξε την ομάδα του παρόλο την ήττα.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Δεν υπάρχει κάτι δυσάρεστο στην αναμέτρηση αφού οι δύο ομάδες σεν έδειξαν κάτι το αρνητικό στο παιχνίδι τους. Ωστόσο, το σχόλιο αφορά τους επόπτες που έκοβαν το παιχνίδι ανά πάσα στιγμή και μάλιστα κάποιες φορές λανθασμένα.
td> To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
Oι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Μπαλτιμάς, Ψαρρής, Νίτης, Γκαρέ, Σωτήρογλου, Μανωλιάδης, Ντάγκας, Κόγιογλου, Γκοσποντίνοφ, Κοζανίδης, Ρέιζερ

ΞΑΝΘΗ: Μάλαρτζ, Φλίσκας, Άντζας, Βίζιο, Σονκό, Κωστούλας, Γαρπόζης, Μπάρκογλου, Μπαϊκαρά, Ζουέλα, Λαμπριάκος.

8' Σχόλιο
Xωρίς φάση μπροστά από τις δύο εστίες εξελίσσεται ο αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων.
15' Οφσάιντ Ηλυσιακός Σωτήρογλου
21' Ευκαιρία Ξάνθη
Η Ξάνθη δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία στον αγώνα. Ο Σονκό προλαβαίνει την έξοδο του Μπαλτιμά, η κεφαλιά όμως που επιχείρησε έδιωξε ο Γκαρέ πάνω στην γραμμή σε κόρνερ.
22' Γκολ Ξάνθη Λαμπριάκος
Στο κόρνερ της προηγούμενης φάσης που εκτέλεσε ο Γαρπόζης, ο Λαμπριάκος με κεφαλιά από την μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.
26' Σχόλιο
To γκολ της Ξάνθης έχει δώσει αέρα στους φιλοξενούμενους που έχουν πάρει τον έλεγχο του αγώνα, μη επιτρέποντας στους γηπεδούχους να αναπτυχθούν με επιτυχία.
29' Σουτ Ηλυσιακός
Πρώτη καλή στιγμή για τον Ηλυσιακό, με σουτ του Ψαρρή από δεξιά και το ύψος της μεγάλης περιοχής, έδιωξε ο Μάλαρτζ.
32' Φάουλ Ηλυσιακός
Εκτέλεση φάουλ του Κοζανίδη, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Μάλαρτζ.
37' Άουτ Ξάνθη
Mακρινό σουτ του Λαμπριάκου η μπάλα καταλήγει άουτ.
39' Οφσάιντ Ηλυσιακός Κοζανίδης
41' Ευκαιρία Ηλυσιακός
Ο Κοζανίδης πραγματοποίησε σέντρα στην καρδιά της περιοχής του Μάλαρτζ, ο Κόγιογλου πετάχτηκε μόνος του, η κεφαλιά όμως που επιχείρησε υπό την πίεση του Μάλαρτζ έφυγε άουτ.
43' Σχόλιο
Ο Ηλυσιακός έχει την πλήρη υπεροχή στον αγώνα, χωρίς όμως μεχρί στιγμής θετικό αποτέλεσμα για τους "κιτρινόμαυρους".
45' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη Ζουέλα
Ο Καζάκης πήρε την θέση του τραυματία Ζουέλα.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο για τις δύο ομάδες.
52' Κόρνερ Ηλυσιακός
Μακρινό σουτ του Ντάγκα διώχνει ο Μάλαρτζ σε κόρνερ, που δεν είχε ευτυχή κατάληξη για τους γηπεδούχους.
56' Άουτ Ηλυσιακός
Σε κεφαλιά του Κόγιογλου μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κατέληξε άουτ.
58' Άουτ Ξάνθη
Ο Γαρπόζης με διπλή προσπάθεια από την μεγάλη περιοχή, έστειλε με σουτ την μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι του Μπαλτιμά.
64' Οφσάιντ Ξάνθη Καζάκης
66' Φάουλ Ξάνθη
Σε εκτέλεση φάουλ του Μπάρκογλου απέκρουσε ο Μπαλτιμάς.
68' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Καζάκης
Φάουλ πάνω στον Γκαρέ
69' Κίτρινη κάρτα Ηλυσιακός Ψαρρής
Φάουλ πάνω στον Βίζιο.
70' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Mπαϊκαρά
70' Σουτ Ξάνθη
Σε σουτ του Καζάκη, έδιωξε ο Μπαλτιμάς.
72' Οφσάιντ Ξάνθη Σονκό
74' Γκολ Ξάνθη
Ο Γαρπόζης μετά από μπαλιά του Βίζιο, μπήκε μέσα στην περιοχή από τα αριστερά και "εκτέλεσε" τον Μπαλτιμά, από το ύψος της μικρής περιοχής.
78' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη Σονκό
Ο Μεσέρα μπαίνει στην θέση του Σονκό.
84' Οφσάιντ Ξάνθη Μπαϊκαρά
85' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη Γαρπόζης
Ο Ριζογιάννης θα πάρει την θέση του σκόρερ της Ξάνθης.
85' Αλλαγή παίκτη Ηλυσιακός Σωτήρογλου
Ο νεαρός Μερμύγκης μπήκε στην θέση του Σωτήρογλου.
87' Αλλαγή παίκτη Ηλυσιακός Ντάγκας
Ο Φόρτσετι θα μπει στην θέση του Ντάγκα.
90' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Ριζογιάννης
90' Αλλαγή παίκτη Ηλυσιακός Μανωλιάδης
Ο Τσικτσίρης πήρε την θέση του Μανωλιάδη.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
92' Κίτρινη κάρτα Ηλυσιακός Νίτης