PREMIER LEAGUE

Γουλβς - Τότεναμ 1-1: Ο Σαΐς στέρησε το τρίποντο από τους Σπερς

Wolverhampton Wanderers' Romain Saiss, left, celebrates with a teammate after scoring his sides 1st goal of the game during the English Premier League soccer match between Wolverhampton Wanderers and Tottenham Hotspur at Molineux Stadium, in Woverhampton, England, Sunday, Dec. 27, 2020. (Carl Recine/ Pool via AP) AP

Η Τότεναμ προηγήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα, αλλά τελικά η Γουλβς με γκολ του Σαΐς στο 86' διαμόρφωσε το τελικό 1-1. (VIDEOS)

Την ευκαιρία να πάρει ένα τρίποντο σε δύσκολη έδρα έχασε η Τότεναμ. Η ομάδα του Μουρίνιο κρατούσε τη νίκη στα χέρια της μέχρι το 86', αλλά ο Σαΐς διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Αυτό ήταν το τέταρτο τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι στο οποίο η Τότεναμ δεν καταφέρνει να πάρει τη νίκη και έμεινε 6 βαθμούς πίσω από την Λίβερπουλ.

Παρ' όλα αυτά ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την Τότεναμ. Μόλις στο 57ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης το σουτ του Εντομπελέ κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων για να γίνει το 0-1.

Στη συνέχεια του αγώνα δεν είχαμε πολλές καλές φάσεις και η Γουλβς ήταν εκείνη που έδειχνε περισσότερο να ψάχνει το γκολ, όμως τα χαλούσε στην τελική προσπάθεια. Τελικά χρειάστηκε ένας αμυντικός να δώσει τη λύση.

Στο 86ο λεπτό ο Νέτο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σάις πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι για να κάνει το 1-1.

Η Γουλβς μάλιστα θα μπορούσε να είχε πάρει και την νίκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από κούρσα του Νέτο ο Σίλβα πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Λιορίς.

ΓΟΥΛΒΣ: Ρουί Πατρίσιο, Σεμέδο, Κοάντι, Σάις, Μαρσάλ, Ρούμπεν Νέβες, Ζοάο Μουτίνιο, Τραορέ, Ποντένσε, Νέτο, Σίλβα

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λιορίς, Ντάιερ, Σάντσες, Ντέιβις, Ντόχερτι, Γουίνκς, Χόμπεργκ, Ρεγκιλόν, Κέιν, Ν'Ντομπελέ, Σον.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 26 Δεκεμβρίου

Λέστερ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (31' Μπαρνς, 85' Βάρντι / 23' Ράσφορντ, 79' Φερνάντες)

Άστον Βίλα - Κρίσταλ Πάλας 3-0 (5' Τραορέ, 66' Χάουζε, 76' Ελ-Γκάζι)

Φούλαμ - Σαουθάμπτον 0-0

Άρσεναλ - Τσέλσι 3-1 (34' πεν. Λακαζέτ, 44' Τζάκα, 56' Σακά / 86' Άμπραχαμ)

Μάντσεστερ Σίτι - Νιούκαστλ 2-0 (14' Γκουντογάν, 55' Τόρρες)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Έβερτον 0-1 (80' Σίγκουρσον)