APERTURA

"Γκρέμισε" την Βέλες ο Σεμπαστιάν Ρομέρο

ρομέρο

Ο Σεμπαστιάν Ρομέρο επέστρεψε στα γκολ και οδήγησε την Χιμνάσια Λα Πλάτα σε σπουδαία νίκη με 3-1 επί της Βέλες Σάρσφιλντ (videos)

Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη ήττα για την Βέλες στο πρωτάθλημα, ενώ την "γκρέμισε" από την κορυφή, στην οποία πλέον βρίσκεται η Λανούς.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο "Juan Carlos Zerillo" με τον Τζονάταν Κριστάλντο στο 19', αλλά μόλις ένα λεπτό αργότερα ισοφαρίστηκαν από τον Μαριάνο Μεσέρα.

Ο Σεμπαστιάν Ρομέρο ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 42', σκοράροντας με δεύτερη προσπάθεια, αφού το πρώτο του σουτ χτύπησε στο δοκάρι, ενώ αυτό ήταν το τέταρτο γκολ στο Clausura για τον πρώην άσο του Παναθηναϊκού.

Ο Χουάν Κουέβας με εξαιρετικό σουτ στο 51' διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την Χιμνάσια, η οποία πήρε την τέταρτη νίκη της και ανέβηκε στην 10η θέση.

Διασυρμός για την Ρίβερ Πλέιτ

Η Ρίβερ Πλέιτ γνώρισε την συντριβή με 0-4 από την Ουρακάν στο "Tomás Adolfo Ducó" και επιβεβαίωσε πως διανύει την χειρότερη περίοδο στην ιστορία της, ενώ απέχει πλέον 8 βαθμούς από την κορυφή.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Αρχεντίνος Τζούνιορς - Γοδόι Κρους 2-4 (63' Γκάμπριελ Άουτσε, 73' Ινάσιο Κανούτο / 6' και 50' Λεάντρο Καρούσο, 69' και 85' Βίκτορ Φιγκερόα)
Λανούς - Ροσάριο Σεντράλ 2-1 (48' Σεμπαστιάν Μπλάνκο, 71' Ντιέγκο Λάγκος / 19' Πάμπλο Λίμα)

Σάββατο
Ουρακάν - Ρίβερ Πλέιτ 4-0 (40' και 77' Χαβιέρ Παστόρε, 64' Λεονάρντο Μεντίνα, 87' Πατρίσιο Τοράνσο)
Νιούελς Ολντ Μπόις - Μπάνφιλντ 1-1 (78' Αλεχάντρο Ντα Σίλβα / 22' Σεμπαστιάν Φερνάντες)
Χιμνάσια Λα Πλάτα - Βέλες Σάρσφιλντ 3-1 (20' Μαριάνο Μεσέρα, 42' Σεμπαστιάν Ρομέρο, 51' Χουάν Κουέβας / 19' Τζονάταν Κριστάλντο)
Τίγκρε - Κολόν Σάντα Φε (03:30)