SERIE A

Γιουβέντους - Ίντερ 1-1: Ο Μαρτίνες απάντησε στον Βλάχοβιτς και κράτησε τους νερατζούρι στην κορυφή

Μονομαχία των Τσαλχάνογλου και Ραμπιό σε ντέρμπι της Ίντερ με την Γιουβέντους | 26 Απριλίου 2023 @2023 LUCA BRUNO/AP IMAGES

Το πρώτο φετινό Derby d'Italia προσέφερε συγκινήσεις μόνο στο πρώτο μέρος και δεν είχε νικητή, με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να απαντάει στο γκολ τον Ντούσαν Βλάχοβιτς και να κρατάει την Ίντερ στην κορυφή με το +2 απέναντι στην Γιουβέντους.

Το Derby d'Italia υπαριθμόν 249 δεν ανέδειξε νικητή, με την 2η Γιουβέντους να αλληλοεξουδετερώνεται με την πρωτοπόρο Ίντερ στο "Allianz Stadium" το βράδυ της Κυριακής (26/11) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Serie A και την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι να κρατάει το υπέρ της +2 έναντι εκείνης του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι.

Το πρώτο μέρος κράτησε σε εγρήγορση το κοινό, με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς να ανοίγει το σκορ στο 27' από ασίστ του Κιέζα και να δημιουργεί θόρυβο με τον πανηγυρισμό του ("μιλάτε πολύ, δεν σας ακούω", ήταν το μήνυμα προς τους επικριτές του) και τον Λαουτάρο Μαρτίνες να φέρνει το ματς στα ίσα στο 33' φτάνοντας τα 13 γκολ στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές.

Αντιθέτως, το δεύτερο μέρος απογοήτευσε από πλευράς θέαματος και είχε να επιδείξει μόνο 1 τελική και από τις δύο ομάδες, για να μείνει το 1-1 και να διακοπούν δύο νικηφόρα σερί, με την Γιουβέντους να πηγαίνει στο ντέρμπι με πέντε σερί νίκες στο πρωτάθλημα και την Ίντερ με έξι διαδοχικές επιτυχίες σε όλες τις διοργανώσεις.

Το ματς

Στο πρώτο δέκαλεπτο το ντέρμπι κινήθηκε σε χαμηλό τέμπο όμως οι μηχανές δεν άργησαν πολυ να πάρουν μπρος, με την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να έρχεται στο 15ο λεπτό, με το σουτ του Κιέζά από πλέονεκτική θέση να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Ζόμερ.

Η Ίντερ "προκλήθηκε" και θέλησε να απαντήσει με τους Μαρτίνες (μπλόκαρε την κεφαλιά του ο Σέσνι στο 18') και Τσαλχάνογλου (δεν βρήκε στόχο το φιλόδοξο σουτ του εκτός περιοχής στο 20'), για να έρθει η φάση του 27ου λεπτού όπου πήρε φωτιά το ματς.

Εκείνος που άναψε το σπίρτο ήταν ο Κιέζα που εφόρμησε από τα αριστερά τραβώντας πάνω του τρεις παίκτες της Ίντερ και την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, με τον Βλάχοβιτς να κάνει επαφή με τη μία και να στέλνει τη μπάλα χαμηλά στην αριστερή γωνία της εστίας του Ζόμερ με το πρώτο του γκολ μετά από τις 16 Σεπτεμβρίου (1-0).

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Ίντερ βρέθηκε πίσω στο σκορ στη φετινή Serie A, με την Κυπελλούχο Ιταλίας να μην πανικοβάλλεται ωστόσο αλλά να απαντάει έξι λεπτά αργότερα με ένα γκολ-αποθέωση της ομαδικής προσπάθειας.

Ο Ζόμερ έδωσε στον Ντάμφρις, εκείνος βρήκε με πάσα τον Μπαρέλα που την προώθησε στον Τουράμ και ο Γάλλος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά για να βρει τον Μαρτίνες. Ο Αργεντινός παγκόσμιος πρωταθλητής πετάχτηκε πανέξυπνα στο πρώτο δοκάρι και εκτέλεσε με διαγώνιο σουτ τον Σέσνι (1-1) για το 13ο γκολ του στο φετινό Καμπιονάτο και πρώτο του κόντρα στην βέκια σινιόρα έπειτα από 4 χρόνια.

Μετά το γκολ του Αργεντινού δεν έγινε κάποια μεγάλη φάση μέχρι να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια του "Allianz Stadium" για την ανάπαυλα, με το δεύτερο μέρος να αρχίζει χωρίς αλλαγή από τους δύο προπονητές και τον Τουράμ να απειλεί στο 50' για την Ίντερ αλλά τον Σέζνι να μπλοκάρει.

Ακολούθως ο ρυθμός έπεσε αισθητά και στο ντέρμπι κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες κυρίως στο χώρο του κέντρου, με τον Αλέγκρι να κάνει την πρώτη του κίνηση στο 61' με τη χρησιμοποίηση του Λοκατέλι.

Ο Ιντζάγκι απάντησε στο 70ο λεπτό με την είσοδο του -πρώην Γιουβεντίνου- Κουαδράδο και του Αουγκούστο, ακολούθησαν δύο σκληρά φάουλ από τους Κουαδράδο και Κόστιτς που τιμωρήθηκαν με κίτρινη και στο 80' άλλαξε το δίδυμο των Τορινέζων στη γραμμή κρούσης, με τους Κεν και Μίλικ να αντικαθιστούν τους εξουθενωμένους Κιέζα και Βλάχοβιτς.

Αυτό το γαϊτανάκι, με το φρεσκάρισμα των δύο ενδεκάδων με νέα πρόσωπα συνεχίστηκε μέχρι το 90ο λεπτό, με την εικόνα όμως του ντέρμπι να μην αλλάζει στο δεύτερο μέρος, τους δύο γκολκίπερ να μην... ιδρώνουν (καμία τελική οι γηπεδούχοι, μία οι φιλοξενούμενοι) και το 1-1 να μένει δικαίως ως το φινάλε, για να διατηρηθεί η πρωτοπορία της Ίντερ και το +2 έναντι της Γιουβέντους.

• ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέσνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Ρουγκάνι, Καμπιάζο, Μακένι, Νικολούσι (61' Λοκατέλι), Ραμπιό, Κόστιτς (89' Σάντρο), Κιέζα (80' Μίλικ), Βλάχοβιτς (80' Κεν)
  • ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Νταρμιάν, Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Ντάμφρις (70' Κουαδράδο), Μπαρέλα (88' Φρατέζι), Τσαλχάνογλου (83' Ασλάνι), Μικίταριαν, Ντιμάρκο (70' Αουγκούστο), Τουράμ (88' Αρναούτοβιτς), Μαρτίνες

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

• Σαλερνιτάνα - Λάτσιο 2-1 (55' Κάστανος, 66' Καντρέβα / 43' πέν. Ιμόμπιλε)
  • Αταλάντα - Νάπολι 1-2 (53' Λούκμαν / 44' Κβατατσχέλια, 79' Έλμας)
  • Μίλαν - Φιορεντίνα 1-0 (45+1' πέν. Ερναντέζ)
  • Κάλιαρι - Μόντσα 1-1 (10' Ντοσένα / 61' Μάριτς)
  • Έμπολι - Σασουόλο 3-4 (4' πέν. Καπούτο, 30' Φατσίνι, 86' Κοβαλένκο / 12' Πιναμόντι, 22' Ενρίκε, 66' πέν., 90+2' Μπεράρντι)
  • Φροζινόνε - Τζένοα 2-1 (34' Σοουλέ, 90+4' Μοντερίζι / 38' Μαλινόβσκι)
  • Ρόμα - Ουντινέζε 3-1 (20' Μαντσίνι, 81' Ντιμπάλα, 90' Ελ Σααραουί / 57' Τοβέν)
  • Γιουβέντους - Ίντερ 1-1 (27' Βλάχοβιτς / 33' Μαρτίνες)
  • 27/11 19:30 Βερόνα - Λέτσε
  • 27/11 21:45 Μπολόνια - Τορίνο