SERIE A

Μίλαν - Φιορεντίνα 1-0: Ο Ερναντέζ έβαλε τέλος στον κατήφορο

Οι παίκτες της Μίλαν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Φιορεντίνα για τη Serie A 2023-2024 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023 © 2023/LUCA BRUNO/AP IMAGES

Η Μίλαν επικράτησε με 1-0 της Φιορεντίνα στη μάχη της 4ης θέσης έπειτα από τέσσερις αγώνες χωρίς νίκη για τους "ροσονέρι".

Ο Τεό Ερναντέζ έβαλε τέλος στο σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη για τη Μίλαν, η οποία πήρε με 1-0 τη μάχη με τη Φιορεντίνα για την τετράδα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι "ροσονέρι" είχαν το πάνω χέρι στο 1ο μέρος, αν και χωρίς να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο ως προς την κατοχή, όμως οι γηπεδούχοι πλησίαζαν περισσότερο την αντίπαλη εστία. Στις καθυστερήσεις, ο Ερναντέζ ανατράπηκε από τον Φαμπιάνο Παρίζι ενώ ετοιμαζόταν για τετ α τετ και στο πέναλτι ευστόχησε γράφοντας το 1-0.

Στο 2ο ημίχρονο, η Φιορεντίνα άρχισε να ανεβάζει στροφές και να κλείνει τη Μίλαν στην περιοχή της. Οι "βιόλα" άρχισαν να σφυροκοπούν την εστία του Μάικ Μενιάν που έκανε πολλές επεμβάσεις, ενώ σε μία περίπτωση που δεν τα κατάφερε, τον βοήθησε το δοκάρι.

Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν εγκατασταθεί στην περιοχή της Μίλαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες με κορυφαία το εξ επαφής σουτ του Ρολάντο Μαντράγκορα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, με το οποίο έστειλε την μπάλα στο πρόσωπο του Μενιάν.

Η Μίλαν κράτησε τελικά με νύχια και με δόντια τη νίκη κι έτσι ο Φραντσέσκο Καμάρντα χάρηκε το ρεκόρ του, αφού σε ηλικία 15 ετών και 260 ημερών έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία της κατηγορίας.