SERIE A

Σαλερνιτάνα - Λάτσιο 2-1: Κάστανος και Καντρέβα έδωσαν την πρώτη νίκη στην ουραγό

Ο Αντόνιο Καντρέβα της Σαλερνιτάνα σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Ρόμα για τη Serie A 2023-2024 στο "Ολίμπικο", Ρώμη | Κυριακή 20 Αυγούστου 2023 © 2023/ANDREW MEDICHINI/AP IMAGES

Η Σαλερνιτάνα νίκησε με ανατροπή τη Λάτσιο και το 2-1 την έστειλε στην προτελευταία θέση μαζί με τη Βερόνα.

Η Λάτσιο είχε την ευκαιρία να πάρει ένα "τρίποντο" κόντρα στους ουραγούς και να ανέβει κοντά σε θέσεις Champions League, αλλά τελικά η Σαλερνιτάνα ήταν αυτή που επικράτησε με 2-1 για τη 13η αγωνιστική της Serie A και με την πρώτη φετινή νίκη πήρε σημαντική ανάσα στη μάχη παραμονής.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα πλην μιας φάσης που κατέληξε στο δοκάρι για τους γηπεδούχους. Στο 43ο λεπτό ο Τσίρο Ιμόμπιλε σκόραρε με πέναλτι κι έφτασε τα 100 εκτός έδρας γκολ στη Serie A.

Ωστόσο, η ομάδα του Φιλίπο Ιντζάγκι δεν παραδόθηκε όπως σε άλλες περιπτώσεις. Στο 55ο λεπτό ο Γρηγόρης Κάστανος ισοφάρισε σε 1-1 με το πρώτο φετινό τέρμα του και δέκα λεπτά αργότερα άφησε την μπάλα στον Αντρέα Καντρέβα που με σουτα από τα 30 μέτρα κεραυνοβόλησε τον Ιβάν Προβεντέλ (προτιμήθηκε ξανά αντί του Χρήστου Μανδά) κι έκανε την ανατροπή.