PREMIER LEAGUE

Έβερτον - Μάντσεστερ Γουνάιτεντ 0-3: Κόκκινος σίφουνας σάρωσε το "Γκούντισον"

Ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Έβερτον | 26 Νοεμβρίου 2023 @2023 JON SUPER/AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έδωσε ρεσιτάλ αποτελεσματικότητας στο "Γκούντισον" και επιβλήθηκε 3-0 της προτελευταίας Έβερτον, για να πανηγυρίσει την πέμπτη νίκη της στα έξι τελευταία ματς πρωταθλήματος και να σκαρφαλώσει στην 6η θέση.

Η Έβερτον καιγόταν για τη νίκη μετά από την... ψυχρολουσία που είχε δεχτεί με την αφαίρεση 10 βαθμών από τη φετινή κατάταξη (για παραβίαση των οικονομικών κανονισμών της Premier League) όμως το timing του συναναπαντήματός της με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν ήταν καλό για εκείνη.

Και αυτό γιατί η ομάδα του Έρικ τεν Χαχ κατέβηκε στο "Γκούντισον" με τον αέρα των τεσσάρων νικών στα πέντε προηγούμενα ματς πρωταθλήματος, με τους κόκκινους διαβόλους να έχουν πάρει φόρα το τελευταίο διάστημα και να σαρώνουν και την ομάδα του Σον Ντάις, επικρατώντας 3-0 και ανεβαίνοντας στην 6η θέση και στο +1 από την Νιούκαστλ που αντιμετωπίζουν εκτός έδρας την ερχόμενη αγωνιστική.

Ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο με ένα εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι στο 3ο λεπτό άνοιξε το δρόμο για τον θρίαμβο της Γιουνάιτεντ, με τον Ράσφορντ να γράφει το 2-0 από την άσπρη βούλα στο 56' και τον Μαρσιάλ να ρίχνει τίτλους τέλους στο 76' με άψογο πλασέ.

Σημειώνεται πως αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Γιουνάιτεντ πανηγύρισε νίκη στη φετινή Premier League με διαφορά πάνω από ένα γκολ (οι επτά προηγούμενες ήταν στο γκολ), με την Έβερτον από την πλευρά της να έχει πλέον να επιδείξει μόνο 2 νίκες στα 20 τελευταία ραντεβού της με τους κόκκινους διαβόλους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Το ματς

Η Γιουνάιτεντ ευτύχησε να προηγηθεί με ένα γκολ παγκόσμιας κλάσης του Γκαρνάτσο μόλις στο 3ο λεπτό (γκολ-καρμπόν με το ιστορικό γκολ του Ρούνεϊ στο ντέρμπι του Μάντσεστερ την περασμένη δεκαετία) και μέχρι το 20λεπτο είχε τον έλεγχο, όμως η συνέχεια βρήκε την Έβερτον να παίρνει τα ηνία και να πιέζει για την ισοφάριση.

Τα ζαχαρωτά είχαν μεγάλες ευκαιρίες με τους Κάλβερτ-Λιούιν, Μακνίλ και Ντουκουρέ όμως δεν βρήκαν την ισοφάριση, με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει τους γηπεδούχους να μετρούν 10 τελικές (4 εντός εστίας) αλλά την Γιουνάιτεντ να έχει πάρει το μάξιμουμ από τις 2 τελικές της στο αντίστοιχο διάστημα.

Στο δεύτερο μέρος, η Έβερτον μπήκε με επιθετική διάθεση ώστε να επαναφέρει το ματς σε ισορροπία όμως μέσα σε λίγα λεπτά γκρεμίστηκε κάθε ελπίδα της. Ο Γιανγκ βρήκε με το πόδι τον Μαρσιάλ εντός περιοχής και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα αφού είχε πάει στο μόνιτορ για να δει τη φάση, με τον Ράσφορντ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γράφει το 2-0 στο 56ο λεπτό με το δεύτερο φετινό του γκολ.

Αυτό ουσιαστικά καθόρισε και την εξέλιξη της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Ντάις να χάνουν σιγά σιγά δυνάμεις και αυτοπεποίθηση και εκείνους του Τεν Χαχ να διαχειρίζονται σχετικά εύκολα το αβαντάζ τους, για να κάνουν μάλιστα και το 3-0 στο 75' με το πρώτο φετινό γκολ του Μαρσιάλ και να εδραιώνονται στην 6η θέση της βαθμολογίας.

• ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Γιανγκ (73' Πάτερσον), Ταρκόφσκι, Μπράνθγουεϊτ, Μικολένκο, Χάρισον, Γκάρνερ, Γκέιγ, Μακνίλ (73' Ντανζούμα), Ντουκουρέ (90' Ντόμπιν), Κάλβερτ-Λιούιν (82' Τσερμίτι)
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Νταλότ, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο (76' Γουάν-Μπισάκα), Μακτόμινεϊ, Μεϊνού (72' Άμραμπατ), Ράσφορντ, Φερνάντες, Γκαρνάτσο (72' Πελίστρι), Μαρσιάλ (85' Μετζμπρί)

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

• Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 1-1 (Χάλαντ 27' - Αλεξάντερ-Άρνολντ 80')
  • Σέφιλντ - Μπόρνμουθ 1-3 (90+6' Μακμπέρνι / 12' 50' Τάβερνιερ, 45+3' Κλάιφερτ)
  • Νότιγχαμ - Μπράιτον 2-3 (3' Ελάνγκα, 76' πεν. Γκιμπς-Γουάιτ / 26' Φέργκιουσον, 45+4' 58' πεν. Πέδρο)
  • Μπέρνλι - Γουέστ Χαμ 1-2 (49' πεν. Ροντρίγκεζ / 86' αυτ. Ο'Σι, 90+1' Σούτσεκ)
  • Λούτον - Κρίσταλ Πάλας 2-1 (72' Μενγκί, 83' Μπράουν / 74' Ολίσε)
  • Νιούκαστλ - Τσέλσι 4-1 (13' Ίσακ, 60' Λασέλς, 61' Ζοέλιντον, 83' Γκόρντον / 23' Στέρλινγκ)
  • Μπρέντφορντ - Άρσεναλ 0-1 (89' Χάβερτς)
  • Τότεναμ - Άστον Βίλα 1-2 (22' Λο Σέλσο / 45+7' Τόρες, 61' Γουότκινς)
  • Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3 (3' Γκαρνάτσο, 56' πεν. Ράσφορντ, 75' Μαρσιάλ)
  • 27/11 22:00 Φούλαμ - Γουλβς