PREMIER LEAGUE

Μπρέντφορντ - Άρσεναλ 0-1: Ο λυτρωτής Χάβερτς την εκτόξευσε στην κορυφή

Ο Κάι Χάβερτς πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Άρσεναλ απέναντι στην Μπρέντφορντ για την Premier League | 25 Νοεμβρίου 2023 @2023 KIRSTY WIGGLESWORTH/AP IMAGES

Ο Κάι Χάβερτς μπήκε αλλαγή στο 79' και δέκα λεπτά μετά λύτρωσε την Άρσεναλ στην έδρα της συμπολίτισσας Μπρέντφορντ, με την ομάδα του Αρτέτα να επικρατεί με 1-0 και να σκαρφαλώνει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League.

Η Άρσενάλ καιγόταν για τη νίκη στο "Gtech Community Stadium" για να εκμεταλλευτεί την ισοπαλία (1-1) στο ντέρμπι μεταξύ της Σίτι και της Λίβερπουλ που είχε προηγηθεί και για 88 λεπτά έμοιαζε να είναι παγιδευμένη στις αμυντικές δαγκάνες της Μπρέντφορντ και να βρίσκεται μία ανάσα από το να πετάξει στο καλάθι των αχρήστων το δώρο από το... Μάντσεστερ.

Κάπου εκεί όμως βρέθηκε ο από μηχανής Θεός, Κάι Χάβερτς, με τον Γερμανό μεσοεπιθετικό (που στα δύο τελευταία ματς της εθνικής Γερμανίας χρησιμοποιήθηκε ως αριστερός μπακ από τον Νάγκελσμαν) να μπαίνει αλλαγή στο 79ο λεπτό και να δικαιώνει απόλυτα τον Μικέλ Αρτέτα, αφού νίκησε με κεφαλιά από πλάγια θέση τον Φλέκεν μετά από σέντρα του Σακά και έγραψε το τελικό 1-0 για τους κανονιέρηδες.

Ο Κάι Χάβερτς σκοράρει με κεφαλιά κόντρα στην Μπρέντφορντ και χαρίζει τη νίκη στην Άρσεναλ | 25 Νοεμβρίου 2023 @2023 KIRSTY WIGGLESWORTH/AP IMAGES

Αποτέλεσμα που σήμανε την 9η νίκη τους στις πρώτες 13 αγωνιστικές της Premier League, με το δεύτερο γκολ του Χάβερτς στο φετινό πρωτάθλημα να τους εκτοξεύει μάλιστα μόνους στην κορυφή της βαθμολογίας, με +1 από την Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα και +2 από την Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ.

Το ματς

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο 20λεπτο, η Άρσεναλ πήρε στη συνέχεια τα ηνία και μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους έκλεισε την συμπολίτισσα στα καρέ της (69% κατοχή), όμως από τις 9 τελικές που δημιούργησε μόνο δύο βρήκαν στόχο, με τον Φλέκεν να σταματάει και τις δύο φορές τον Ζεσούς.

Μάλιστα, στη δεύτερη ευκαιρία του Βραζιλιάνου, στο 42ο λεπτό, ο Τροσάρ πήρε το ριμπάουντ μετά από την ασταθή απόκρουση του αντίπαλου κίπερ και προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα, για να παρέμβει όμως το VAR και να μην μετράει τελικά το γκολ αφού ο Βέλγος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Αρτέτα συνάντησε μεγαλύτερη αντίσταση και δυσκολευόταν να φτιάξει καθαρές ευκαιρίες, με την Μπρέντφορντ από την πλευρά της να αμύνεται υποδειγματικά και να είναι απίστευτα επικίνδυνη στην κόντρα, έχοντας μάλιστα στο 78' μία εξαιρετική ευκαιρία για να σκοράρει αλλά τον Ζιντσένκο να σώζει πάνω στη γραμμή με υπερπροσπάθεια την κεφαλιά του Μοπέ.

Η φάση αυτή ήταν προφητική για την εξέλιξη της αναμέτρησης, με την Άρσεναλ όχι μόνο να μένει όρθια σε αυτό το κομβικό σημείο αλλά να βρίσκει το χρυσό γκολ στο 89', με τον Σακά να βγάζει γλυκιά σέντρα από τα δεξιά και τον Χάβερτς να εκτελεί τον Φλέκεν με κεφαλιά, για να γράψει το τελικό 1-0 που έφερε την Άρσεναλ μόνη στην πρώτη θέση του πίνακα.

• ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Φλέκεν, Άγερ, Μι, Πίνοκ, Γιάνελτ, Νέργκααρντ, Ονιέκα (90' Λιούις-Πότερ), Γιαρμολούκ (72' Μπαπτίστ), Εμπέουμο, Γκόντος (91' Γιόργκενσεν), Γουισά (72' Μοπέ)
  • ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Τομιγιάσου, Σαλιμπά, Μαγκαλάες, Ζιντσένκο, Ράις, Τροσάρ, Έντεγκααρντ (93' Ζορζίνιο), Σακά (93' Γουάιτ), Μαρτινέλι (79' Χάβερτς), Ζεσούς (66' Ενκέτια)

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

• Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 1-1 (Χάλαντ 27' - Αλεξάντερ-Άρνολντ 80')
  • Σέφιλντ - Μπόρνμουθ 1-3 (90+6' Μακμπέρνι / 12' 50' Τάβερνιερ, 45+3' Κλάιφερτ)
  • Νότιγχαμ - Μπράιτον 2-3 (3' Ελάνγκα, 76' πεν. Γκιμπς-Γουάιτ / 26' Φέργκιουσον, 45+4' 58' πεν. Πέδρο)
  • Μπέρνλι - Γουέστ Χαμ 1-2 (49' πεν. Ροντρίγκεζ / 86' αυτ. Ο'Σι, 90+1' Σούτσεκ)
  • Λούτον - Κρίσταλ Πάλας 2-1 (72' Μενγκί, 83' Μπράουν / 74' Ολίσε)
  • Νιούκαστλ - Τσέλσι 4-1 (13' Ίσακ, 60' Λασέλς, 61' Ζοέλιντον, 83' Γκόρντον / 23' Στέρλινγκ)
  • Μπρέντφορντ - Άρσεναλ 0-1 (89' Χάβερτς)
  • 26/11 16:00 Τότεναμ - Άστον Βίλα
  • 26/11 18:30 Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 27/11 22:00 Φούλαμ - Γουλβς