PREMIER LEAGUE

Νότιγχαμ - Μπράιτον 2-3: Άλωσε το "Σίτι Γκράουντ" πριν τη μάχη της με την ΑΕΚ στην Ελλάδα

Ο Πασκάλ Γκρος πανηγυρίζει γκολ της Μπράιτον κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ | 16 Σεπτεμβρίου 2023 @2023 DAVE THOMPSON/AP IMAGES

Η Μπράιτον βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό όμως έκανε ανατροπή στο "Σίτι Γκράουντ" για να υποτάξει με 3-2 την Νότιγχαμ και να φτιάξει την καλύτερη δυνατή ψυχολογία πριν από το ματς με την ΑΕΚ στην "OPAP Arena" για το Europa League.

Πολύ σκληρή για να πεθάνει... Η Μπράιτον υποχρεώθηκε να κυνηγάει στο σκορ από το 3' και μέχρι την έναρξη του δευτέρου μέρους έχασε τρεις παίκτες λόγω τραυματισμού (Φάτι, Λάμπτεϊ, Λαλάνα) όμως όχι μόνο μπόρεσε να αντιδράσει κόντρα στην Νότιγχαμ που καιγόταν για βαθμούς αλλά έκανε σπουδαία ανατροπή, με το υπέρ της 3-2 στο φινάλε να της χαρίζει το πρώτο τρίποντο μετά από επτά ματς στην Premier League και να υποχρεώνει τους ρεντς στην πρώτη εντός έδρας ήττα τους σε επίπεδο πρωταθλήματος μετά από τον Απρίλιο.

Το ματς άνοιξε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Γκιμπς-Γουάιτ έβγαλε καλοζυγισμένη σέντρα από τα δεξιά και ο Ελάνγκα βρήκε δίχτυα, παίρνοντας αμαρκάριστος την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι.

Το γεγονός αυτό όμως δεν πτόησε την προσεχή αντίπαλο της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League, η οποία αν και είδε τους Φάτι και Λάμπτεϊ να αποχωρούν τραυματίες μέχρι το 35' έφερε τούμπα το ματς πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Ο Φέργκιουσον νίκησε τον Βλαχοδήμο στο 26ο λεπτό με εξαιρετικό πλασέ εντός περιοχής ενώ στο 45+4' ο Πέδρο υποδέχτηκε άριστα τη σέντρα του Γκρος από τα δεξιά (δεύτερη ασίστ του στο παιχνίδι) και νίκησε με φοβερή κεφαλιά τον διεθνή κίπερ.

Ο ίδιος παίκτης αύξησε το προβάδισμα για τους γλάρους στο 58ο λεπτό, γράφοντας το 3-1 από την άσπρη βούλα, όμως με το ματς να μπαίνει στην τελική ευθεία, απέκτησε χαρακτήρα-θρίλερ. Ο Ντανκ αποβλήθηκε στο 73' με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Γκιμπς-Γουάιτ μείωσε σε 2-3 στο 76', για να ακολουθήσει ασφυκτική πίεση από τους παίκτες του Κούπερ αλλά εκείνους του Ντε Τζέρμπι να αντέχουν και να κρατούν το τρίποντο χάρη σε μία φανταστική απόκρουση του Φερμπρούχεν σε κεφαλιά του Γέιτς στο δέκατο λεπτό του έξτρα χρόνου.

• ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Βλαχοδήμος, Έινα (90' Γουίλιαμς), Νιακατέ, Μουρίλο, Τόφολο, Ντανίλο (62' Χάντσον-Οντόι), Μανγκαλά, Ντομίνγκες (69' Γέιτς), Γκιμπς-Γουάιτ, Γουντ (63' Οριγκί), Ελάνγκα
  • ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Φερμπρούχεν, Φέλτμαν, Φαν Χέκε, Ντανκ, Λάμπτεϊ (35' Χίνσελγουντ), Γκίλμουρ (77' Μπαλέμπα), Γκρος, Αντινγκρά, Λαλάνα (46' Μπουόνανοτε), Φάτι (21' Πέδρο), Φέργκιουσον (77' Μόντερ)

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

• Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 1-1 (Χάλαντ 27' - Αλεξάντερ-Άρνολντ 80')
  • Σέφιλντ - Μπόρνμουθ 1-3 (90+6' Μακμπέρνι / 12' 50' Τάβερνιερ, 45+3' Κλάιφερτ)
  • Νότιγχαμ - Μπράιτον 2-3 (3' Ελάνγκα, 76' πεν. Γκιμπς-Γουάιτ / 26' Φέργκιουσον, 45+4' 58' πεν. Πέδρο)
  • Μπέρνλι - Γουέστ Χαμ 1-2 (49' πεν. Ροντρίγκεζ / 86' αυτ. Ο'Σι, 90+1' Σούτσεκ)
  • Λούτον - Κρίσταλ Πάλας 2-1 (72' Μενγκί, 83' Μπράουν / 74' Ολίσε)
  • Νιούκαστλ - Τσέλσι 4-1 (13' Ίσακ, 60' Λασέλς, 61' Ζοέλιντον, 83' Γκόρντον / 23' Στέρλινγκ)
  • 25/11 19:30 Μπρέντφορντ - Άρσεναλ
  • 26/11 16:00 Τότεναμ - Άστον Βίλα
  • 26/11 18:30 Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 27/11 22:00 Φούλαμ - Γουλβς