PREMIER LEAGUE

Τότεναμ - Άστον Βίλα 1-2: Έκανε άλμα για Champions League με μεγάλη ανατροπή στο Λονδίνο

Ο Πάου Τόρες πανηγυρίζει γκολ με τη φανέλα της Άστον Βίλα απέναντι στην Τότεναμ | 26 Νοεμβρίου 2023 @2023 KIRSTY WIGGLESWORTH/AP IMAGES

Η Άστον Βίλα πανηγύρισε τεράστια νίκη στο Βόρειο Λονδίνο επικρατώντας 2-1 με ανατροπή της Τότεναμ και έπιασε στην 3η θέση την Λίβερπουλ, αφήνοντας μάλιστα δύο βαθμούς πίσω τα σπιρούνια.

Το "Tottenham Hotspur Stadium" φιλοξένησε το απόγευμα της Κυριακής (26/11) ένα από τα πιο συναρπαστικά και χορταστικά ματς που έχουν λάβει χώρα μέχρι στιγμής στη φετινή Premier League, με τις Τότεναμ και Άστον Βίλα να παίρνουν μέρος σε μία σούπερ θεαματική παράσταση στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και το φινάλε να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να φεύγουν θριαμβευτές.

Και αυτό γιατί το έκαναν με μία σπουδαία ανατροπή, με την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου να προηγείται στο 22ο λεπτό με τον Σον και να είναι καλύτερη στο πρώτο 45λεπτο, αλλά εκείνη του Ουνάι Έμερι να απαντάει στο 45+7' με τον Τόρες και να φέρνει τούμπα το ματς στο 61ο λεπτό με τον Γουότκινς, για να ακολουθήσει ένα καταιγιστικό ημίωρο γεμάτο φάσεις και στις δύο εστίες αλλά τους δύο γκολκίπερ, Μαρτίνες και Βικάριο, να βγαίνουν πάντα νικητές.

Ως συνέπεια, οι βίλανς κράτησαν το χρυσό τρίποντο και πανηγύρισαν την τέταρτη νίκη τους στα πέντε τελευταία ματς πρωταθλήματος και 22η μέσα στο 2023 σε όλες τις διοργανώσεις (οι περισσότερες που έχουν κάνει ποτέ σε ένα ημερολογιακό έτος), για να υποχρεώσουν τα σπιρούνια στην τρίτη διαδοχική τους ήττα και να την προσπεράσουν στη βαθμολογία, πιάνοντας την Λίβερπουλ στην 3η θέση.

Το ματς

Αν και είχε αρκετές απουσίες σε ακόμη ένα ματς λόγω τραυματισμών και τιμωριών, η Τότεναμ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήρε δικαίως το προβάδισμα στο 22', όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πόρο, η μπάλα έφτασε στον Λο Σέλσο που ξετίναξε τα δίχτυα του Μαρτίνες με πολύ δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι και πιο απειλητικοί όμως στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους η Άστον Βίλα απάντησε με τη μοναδική τελική της εντός στόχου πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με τον Τόρες να σκοράρει με πανέμορφη κεφαλιά έπειτα από την εκτέλεση φάουλ του Λουίζ.

Το δεύτερο μέρος βρήκε την Τότεναμ να πολιορκεί την αντίπαλό της στα πρώτα πέντε λεπτά και την Άστον Βίλα να αγγίζει την ανατροπή στο 52' με το σουτ του Μπέιλι που σταμάτησε στο δεξί δοκάρι με τη συνδρομή του Βικάριο, για να ολοκληρωθεί τελικά η ανατροπή για την ομάδα του Έμερι λίγο αργότερα.

Συγκεκριμένα στο 61' όταν οι παίκτες του Ισπανού έκρυψαν τη μπάλα και ο Γουότκινς βγήκε απέναντι στον Βικάριο έπειτα από ασίστ του Τίτεμανς, για να τον νικήσει με υπέροχο διαγώνιο πλασέ και να γράψει το 2-1 για τους βίλανς.

Το γκολ αυτό έδωσε το έναυσμα για να ακολουθήσει μία επιθετική πανδαισία και από τις δύο ομάδες, με τις εντυπωσιακές φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη στις δύο εστίες αλλά τους δύο γκολκίπερ να κατεβάζουν ρολά (11 τελικές η Τότεναμ με 5 εντός εστίας, 10 η Άστον Βίλα και 4 εντός εστίας), για να μείνει το αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε και την Άστον Βίλα να πιάσει την Λίβερπουλ στην τρίτη θέση αφήνοντας δύο βαθμούς πίσω την Τότεναμ.

• ΤΟΤΕΝΑΜ: Βικάριο, Πόρο, Έμερσον, Ντέιβις, Ουντότζι, Μπεντανκούρ (32' Χέιμπιεργκ), Λο Σέλσο (86' Βέλις), Τζόνσον, Κουλουσέβσκι, Χιλ (71' Σκιπ), Σον
  • ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Κόνσα, Κάρλος, Τόρες, Ντιν, Κας (46' Μπέιλι), Καμαρά, Λουίζ, Μακγκίν (91' Ράμσεϊ), Ντιαμπί (46' Τίλεμανς), Γουότκινς (92' Ντουράν)

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

• Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 1-1 (Χάλαντ 27' - Αλεξάντερ-Άρνολντ 80')
  • Σέφιλντ - Μπόρνμουθ 1-3 (90+6' Μακμπέρνι / 12' 50' Τάβερνιερ, 45+3' Κλάιφερτ)
  • Νότιγχαμ - Μπράιτον 2-3 (3' Ελάνγκα, 76' πεν. Γκιμπς-Γουάιτ / 26' Φέργκιουσον, 45+4' 58' πεν. Πέδρο)
  • Μπέρνλι - Γουέστ Χαμ 1-2 (49' πεν. Ροντρίγκεζ / 86' αυτ. Ο'Σι, 90+1' Σούτσεκ)
  • Λούτον - Κρίσταλ Πάλας 2-1 (72' Μενγκί, 83' Μπράουν / 74' Ολίσε)
  • Νιούκαστλ - Τσέλσι 4-1 (13' Ίσακ, 60' Λασέλς, 61' Ζοέλιντον, 83' Γκόρντον / 23' Στέρλινγκ)
  • Μπρέντφορντ - Άρσεναλ 0-1 (89' Χάβερτς)
  • Τότεναμ - Άστον Βίλα 1-2 (22' Λο Σέλσο / 45+7' Τόρες, 61' Γουότκινς)
  • 26/11 18:30 Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 27/11 22:00 Φούλαμ - Γουλβς