CONFERENCE LEAGUE

Europa Conference League: Η Άστον Βίλα διέλυσε τον Άγιαξ, πρόκριση για Μπριζ και Λιλ

Ο Όλι Γουότκινς πανηγυρίζει γκολ με την Άστον Βίλα κόντρα στον Άγιαξ
Ο Όλι Γουότκινς πανηγυρίζει γκολ με την Άστον Βίλα κόντρα στον Άγιαξ @2024 RUI VIEIRA/AP IMAGES

Η Άστον Βίλα διέλυσε με 4-0 τον Άγιαξ στο Μπέρμιγχαμ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa Conference League. Μαζί του Μπριζ και Λιλ.

Η Άστον Βίλα ήταν ισοπεδωτική απέναντι στον Άγιαξ στο Μπέρμιγχαμ και με το 4-0 προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Europa Conference League.

Ύστερα από το 0-0 στο Άμστερνταμ, ο Όλι Γουότκινς με το 22ο τέρμα του σε όλες τις φετινές διοργανώσεις άνοιξε τον δρόμο της πρόκρισης. Το τέρμα του Λέον Μπέιλι με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα έχρισε απόλυτο φαβορί τους Άγγλους, με τους Τζον Ντουράν και Μουσά Ντιαμπί να κλειδώνουν την πρόκριση λίγο αργότερα.

Δύο γκολ ενός μπακ, του Αντρέας Σκοβ Όλσεν, έδωσαν στην Μπριζ τη νίκη 3-0 επί της Μόλντε και συνάμα την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι Νορβηγοί είχαν επικρατήσει με ένα γκολ διαφορά στο πρώτο παιχνίδι, όμως δεν κατάφεραν να αντισταθούν στο "Γιαν Μπρεϊντέλ".

Ο Δανός διεθνής άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους και στο 48' έκανε το 2-0, ανοίγοντας τον δρόμο προς τα προημιτελικά. Ο Μίχαλ Σκόρας στο 70' κλείδωσε τη νίκη για τους Βέλγους, που δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα στα εναπομείναντα λεπτά.

Η Λιλ στηρίχθηκε στο πρώτο παιχνίδι (νίκη 2-0) και με το 1-1 στο "Πιερ Μορουά" με αντίπαλο τη Στουρμ πήρε το εισιτήριο για τη συνέχεια. Ο Τιάγκο Σάντος άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό και παρά την άμεση ισοφάριση από τον Μίκα Μπίρετ, ήταν αδύνατο για τους Αυστριακούς να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Ολυμπιακός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-4 (13' Ελ Κααμπί / 4', 30' Ζάχαβι, 9' Σαχάρ, 74' Πέρετς)
  • Άγιαξ - Άστον Βίλα 0-0
  • Μόλντε - Μπριζ 2-1 (43' Στέβενικ, 90+2' Γκούλμπραντσεν / 85' πέν. Ντε Κάιπερ)
  • Στουρμ - Λιλ 0-2 (28', 51' Ντέιβιντ)
  • Ντίναμο Ζάγκρεμπ - ΠΑΟΚ 2-0 (37', 71' Πέτκοβιτς)
  • Σερβέτ - Πλζεν 0-0
  • Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ - Φενέρμπαχτσε 0-3 (20' Μπατσουαγί, 84' Οστερβόλντε, 90+4' πέν. Τάντιτς)
  • Μακάμπι Χάιφα - Φιορεντίνα 3-4 (12' Σεκ, 29' Κίντα, 67' Καλαϊλί / 2' Ενζολά, 58' Μπελτράν, 73' Μαντράγκορα, 90+5' Μπάρακ)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• ΠΑΟΚ - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 5-1 (27' Μπάμπα, 33', 72' Κουλιεράκης, 42' Τόμας, 88' πέν. Ζίβκοβιτς / 49' Χότζα)
  • Φενέρμπαχτσε - Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 0-1 (68' Ράσμουσεν)
  • Φιορεντίνα - Μακάμπι Χάιφα 1-1 (59' Μπάρακ / 88' Καλαϊλί)
  • Πλζεν - Σερβέτ 3-1 πέν., 0-0 κ.α.
  • Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ολυμπιακός 1-6 παρ., 1-4 κ.α. (57' πέν. Ζάχαβι / 10' Ποντένσε, 36' Φορτούνης, 45+3', 65' Ελ Κααμπί, 93' Γιόβετιτς, 103' Ελ-Αραμπί)
  • Άστον Βίλα - Άγιαξ 4-0 (25' Γουότκινς, 60' Μπέιλι, 75' Ντουράν, 81' Ντιαμπί)
  • Μπριζ - Μόλντε 3-0 (45+1', 48' Σκοβ Όλσεν, 70' Σκόρας)
  • Λιλ - Στουρμ 1-1 (43' Σάντος / 45+1' Μπίρετ)