CONFERENCE LEAGUE

Europa Conference League: Χωρίς αντίπαλο η Ρόμα, ήττα για Ανόρθωση

Roma's Stephan El Shaarawy celebrates after scoring his side's opening goal during the Europa Conference League Group C soccer match between Zorya Luhansk and Roma at the Slavutych-Arena stadium in Zaporizhia, Ukraine, Thursday, Sept. 30, 2021. (AP Photo/Oleg Kozin) © 2021 OLEG KOZIN/ASSOCIATED PRESS

Η Ρόμα έκανε το 2/2 στον όμιλό της στο Europa Conference League με θρίαμβο στην Ουκρανία κόντρα στη Ζόρια. Ήττα για την Ανόρθωση στη Γάνδη.

Η Ρόμα δεν φαίνεται να έχει αντίπαλο στον 3ο όμιλο του Europa Conference League. Ύστερα από την "πεντάρα" επί της ΤΣΣΚΑ Σόφιας, ήρθε το 3-0 επί της Ζόρια στην Ουκρανία να επιβεβαιώσει την κυριαρχία των "τζιαλορόσι". Ο Στεφάν ελ Σαραουί άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 7ο λεπτό και ακολούθησαν δύο γκολ σε δύο λεπτά στο 2ο μέρος από δύο Άγγλους. Πρώτα ο Κρις Σμόλινγκ και αμέσως μετά ο Τάμι Έιμπραχαμ "κλείδωσαν" τη νίκη για τους Ρωμαίους.

Η Ανόρθωση δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τη Γάνδη στο Βέλγιο για τον 2ο όμιλο και ηττήθηκε με 0-2, όπως και στην πρεμιέρα κόντρα στην Παρτίζαν. Η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων έγινε εμφανής στο 1ο ημίχρονο, όταν ο Ταρίκ Τισουνταλί άνοιξε το σκορ στο 28'. Στο 2ο μέρος η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια βελτιώθηκε, όμως ο Σβεν Κουμς (από πάσα του Τισουνταλί) έγραψε το τελικό σκορ.