CONFERENCE LEAGUE

Europa Conference League: Εντυπωσιακή Τότεναμ με χατ τρικ Κέιν, συντριβή για Ομόνοια

Tottenham's Harry Kane celebrates scoring his side's fourth goal during the Europa Conference League Group G soccer match between Tottenham Hotspur and NS Mura at the Tottenham Hotspur Stadium in London, Thursday, Sept. 30, 2021. (AP Photo/Matt Dunham) © 2021 MATT DUNHAM/ASSOCIATED PRESS

Ο Χάρι Κέιν μπήκε αλλαγή και σημείωσε χατ τρικ στη νίκη της Τότεναμ επί της Μούρα για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League. Η Γκαραμπάγ διέλυσε την Ομόνοια στη Λευκωσία με 4-1.

Η Τότεναμ διέλυσε με 5-1 τη Μούρα στη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Europa Conference League και ετοιμάζεται να "κλειδώσει" από νωρίς την πρόκριση στα νοκ άουτ του θεσμού.

Οι Άγγλοι χρειάζονταν μία τέτοια νίκη ύστερα από τις πρόσφατες αποτυχίες στην Premier League και μέσα σε 8 λεπτά αγώνα πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Ντέλε Άλι (πέναλτι) και Χιοβάνι λο Σέλσο. Ο Νούνο επέλεξε μία ενδεκάδα σχεδόν γεμάτη με αναπληρωματικούς, με τους Σλοβένους να μειώνουν στο 52' με τον Ζίγκα Κόους. Αυτό ήταν το... παρασύνθημα για την είσοδο του Χάρι Κέιν στο παιχνίδι, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ, δίνοντας απαντήσεις ύστερα από την κριτική που δέχθηκε για το μηδέν σε γκολ και ασίστ πρωταθλήματος.

Η Ομόνοια γνώρισε τη συντριβή 1-4 στη Λευκωσία από την Γκαραμπάγ για τον 8ο όμιλο, παίζοντας ουσιαστικά μόνο για ένα ημίχρονο. Ο Γιαν Λέτσιακς έδωσε προβάδισμα στο "τριφύλλι" στο 40ό λεπτό, όμως στο 2ο μέρος οι Αζέροι ξέσπασαν. Δύο γκολ του Κάντι, ένα του Ραμίλ Σεϊντάγεβ και ένα πέναλτι του Μακσίμ Μεντβέντεβ έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενουμένους και μαζί την πρωτιά στη βαθμολογία.