EURO 2016

Εθνική Ελλάδας: Μαζεμένα αρνητικά ρεκόρ στη συντριβή από την Ιταλία

EURO 2020 / ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ / ΕΛΛΑΔΑ - ΙΤΑΛΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: KOSTAS VILLA / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ήττα με 0-3 από την Ιταλία και μάλιστα από το ημίχρονο είναι από τις πιο βαριές στη σύγχρονη ιστορία της Εθνικής ομάδας που έκανε πολλά μαζεμένα αρνητικά ρεκόρ στην αναμέτρηση με τους ατζούρι στο ΟΑΚΑ.

Τρία γκολ στα πρώτα 33 λεπτά αγώνα, η Εθνική ομάδα είχε να δεχτεί εδώ και 32 χρόνια. Από τις 14 Οκτωβρίου 1987, όταν έχανε 3-0 στην Πολωνία στο 15ο λεπτό. Εξάλλου, από τον Οκτώβριο του 2005, μόνο δύο ομάδες είχαν δεχτεί από την Ιταλία τρία ή περισσότερα γκολ σε επίσημο αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Δύο φορές τα Νησιά Φερόε και δύο το Λιχτενστάιν.

Μάλιστα, όπως ανέφερε στο twitter το soccerbase.gr, τα τρία γκολ που δέχτηκε η Εθνική Ελλάδας στο πρώτο ημίχρονο στην έδρα της, είναι ισοφάριση του αρνητικού ρεκόρ της ιστορίας της. Είχε συμβεί για πρώτη και μοναδική φορά πριν από 59 χρόνια (20.11.1960), Ελλάδα - Γερμανία 0-3 (10' Ντόρφελ, 30' Μπρουλς, 43' Χάλερ).

Εξάλλου, στο "Σπύρος Λούης" η Εθνική έχει να δεχτεί τρία η περισσότερα γκολ από τις 28 Μαρτίου 2001 (2-4 από τη Γερμανία). Με τρία γκολ διαφορά στο γήπεδο αυτό, έχει να χάσει εδώ και τριάντα χρόνια (5 Απριλίου 1989, φιλικό με τη Γιουγκοσλαβία 1-4).

Η ήττα αυτή είναι η ευρύτερη της Εθνικής Ελλάδας εντός έδρας από τις 24 Μαρτίου 2007, όταν μας νίκησε η Τουρκία στο "Γ. Καραϊσκάκης" με 4-1, πάλι στα προκριματικά Ευρωπαϊκού. Επιπροσθέτως, για τρίτη φορά στην ιστορία η Εθνική χάνει με τρία γκολ διαφορά στο "Σπύρος Λούης".